Marek Nienałtowski
750-lecie czy 700-lecie księstwa oleśnickiego?
29.10.2013 r.

 

   

Historycy podają, że księstwo oleśnickie powstało między 20 maja 1312 r. i 9 maja 1313 r. (najnowsza Monografia Oleśnicy s. 29). Czyli pomiędzy majem 2012 r. i majem 2013 r. powinniśmy obchodzić 700-lecie powstania księstwa oleśnickiego. Okazuje się, że w tym okresie UM Oleśnicy nie widział potrzeby zorganizowania jakiejś konferencji naukowej tak jak np. w Namysłowie, czy nawet innej mniej czasochłonnej formy uświetnienia tej ważnej daty. Dopiero nacisk internautów zmusił władze do wspomnienia jedynie tej rocznicy, chociaż już po upływie daty rocznicowej. Jest to oznaka brak szacunku dla historii miasta.

Okazuje się, że UM zamierzał zorganizować jakieś obchody wykorzystując do tego celu uczniów gimnazjum i obecność grupy członków PCK i radnych. Czyli było to "odfajkowanie" uroczystości skierowanej do wąskiej grupy uczestników. W ten sposób chce się zamknąć usta osobom chcącym szerszej promocji wspaniałej historii księstwa.

Dziwne jest też, że UM chciał obchodzić 750-lecie księstwa (zamiast 700-lecia). Widać to w poniższym piśmie do mnie skierowanym. Przyjmowałem, że jest to literówka osoby piszącej pismo. Chociaż R. Zelinka powinien przeczytać co podpisuje.

 

Okazało się, że to nie jest może literówka, gdyż dzisiaj pojawił się na witrynie UM analogiczny zapis "750-lecie Księstwa Oleśnickiego" (niżej skan z tą datą).


Fragment witryny internetowej UMO z dnia 29. 10.2013

Nie skorzystałem z zaproszenia Przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy, gdyż nie szanuję go za działalność w sprawie m.in. drzew - Pomników Przyrody, do których powstania R. Zelinka nie chce dopuścić wg zasady "nie bo nie". Ponadto mam zastrzeżenia do działalności "kopistycznej" uprawianej w Gimnazjum nr 1. Tam moja strona jest traktowana jako bezimienne źródło informacji o książętach oleśnickich, na które nie trzeba się powołać.

Promocja książki mojego autorstwa w Urzędzie Miasta
Dostałem dzisiaj zaskakującą wiadomość, że na witrynie UM pojawiła sie informacja o odbywającej się dzisiaj promocji książki mojego autorstwa. Kiedy 28 09.2013 r. odbywała się oficjalna promocja książki - wydawca witryny zapewne na odgórne polecenie nic nie napisał. Było to przejawem głupoty z punktu widzenia promocji Oleśnicy i dziwnych stosunków panujących w naszym mieście. Ja do tego przywykłem, ale inni blogerzy byli zaskoczeni i nie omieszkali tego krytycznie skomentować.

Może dlatego UMO ogłosił dzisiaj na swojej witrynie, że o godz. 12.30 odbędzie się promocja książki. Nie wiem, kto o tym przeczytał i zdążył przyjść do Ratusza. Także byłem zaskoczony pokazem wystawy o Podiebradach, którą wykonaliśmy wspólnie z Danutą Obrębską-Kubik na zlecenie dyr. PCEiK Marzeny Helińskiej. Szkoda, że mogło ją oglądać niewiele osób (być może była to część wystawy, gdyż cała liczy 30 plansz). Ta wystawa oraz wystawa o Wirtembergach powinna być pokazywana w trakcie obchodów Dni Oleśnicy i Dni Europy jako wspaniałe źródło informacji. Teraz zapewne nie będzie już eksponowana, gdyż była pokazana w UM niewielkiemu gronu osób i o to zapewne chodziło. Nie liczy się dobro miasta i jego mieszkańców, a chęć dokopania "malkontentom".


Rano ukazało się informacja, że o godz. 12.30 obędzie się promocja książki i wystawa.
Dlaczego nie można było napisać o tym przynajmniej 2-3 dni wcześniej?

Zakończenie
Dziwne zjawiska dzieją się w Oleśnicy. Oleśniczanin pisze książkę o historii miasta, a Urząd Miasta na witrynie miejskiej nie poświęca temu zdarzeniu nawet jednego zdania. Można by sądzić, że mieszkańcy Oleśnicy piszą książki co kilka tygodni, a nie raz na wiele lat. Po miesiącu, 4 godz. przed promocją, UMO ogłasza ten fakt na swojej witrynie. Ilu oleśniczan mogło przeczytać tę informację?

Duże wystawy (po 30 plansz) poświęcone Podiebradom i Wirtembergom, wykonane z artystycznym smakiem i zapełnione nowymi historycznymi informacjami oraz ilustracjami nie mogą uświetnić Dni Oleśnicy oraz Dni Europy (dotyczą Czechów, Niemców i Francuzów). Nie dlatego, że mają niski poziom, ale dlatego, że nie wpisują się w oleśnickie uklady. One są ważniejsze niż fachowa promocja Oleśnicy i poznawanie historii miasta przez uczniów szkół oleśnickich.

Zobacz http://dlaolesnicy.org/szczesciarze-z-magistratu-czyli-martyna-lepsza-od-nienaltowskiego/

Dodano 30.10.2013.
Pomimo tego, że wyżej napisano "Wystawę można oglądać do jutra włącznie" - czytelnik strony napisał, że był ją zobaczyć dzisiaj ok. godz. 11.00 i już wówczas była zlikwidowana. Czy witryna UM reprezentuje poważną instytucję czy prywatną osobę?

O dacie 750-lecia (powinno być 700-lecia) poinformowano również media http://mojaolesnica.pl/article.php?id=9474

Dodano 31.10.2013 r.
Celny komentarz blogera Augustusa opisujący często tzw. promocję Oleśnicy.

Warto zobaczyć co pisała na ten temat mojaolesnica.pl i co obiecała rzeczniczka burmistrza Oleśnicy. Co z tych obietnic zrealizowano - nic

Z zaproszeń wynikało, że prezentacja miała dotyczyć 750-lecia(?) powstania księstwa oleśnickiego, jednak nie miała ona nic wspólnego z powstaniem księstwa. Nie wspomniano (wg relacji filmowej w Panoramie Oleśnickiej) pierwszego księcia oleśnickiego Bolesława, który 700 lat temu je objąl. Nie wspomniano Konrada I, który położył znaczne zasługi w jego rozbudowę. Nie wspomniano również innych książąt piastowskich. Natomiast spotkanie faktycznie dotyczyło okresu Podiebradów (o tym mówili uczniowie gimnazjum, pokazano wystawę im poświęconą i jakoby była promocja mojej książki poświęconej Podiebradom). Czy władzom Oleśnicy jest obojętne, że zapraszają na uroczystość z okazji powstania księstwa oleśnickiego, natomiast wszystko dotyczyło książąt, którzy zaczęli panowanie ponad 180 lat później. Błędy historyczne stały się normą w promocji Oleśnicy, mimo że burmistrz J. Bronś ma się za znawcę historii miasta. O tym piszę na stronie w wielu miejscach i niedługo ponownie do tego wrócę, bo UM Oleśnicy daje ku temu ciągłe powody i niewiele robi aby to zmienić.

Jakaż była ogromna intelektualna różnica pomiędzy obchodami tegoż święta w Oleśnicy i Namysłowie!!! Burmistrz Namysłowa cieszył się, że konferencja się odbyła, burmistrz Oleśnicy był zapewne zadowolony, że jakieś profesory i doktory nie zawracają głowy mieszkańcom.


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI