Marek Nienałtowski
Cztery dzwony z bazyliki mniejszej p.w. św. Jana Apostoła w Oleśnicy miały być przetopione na potrzeby wojenne III Rzeszy

Piotr Michalak z Bierutowa posiadający znaczącą wiedzę na temat dzwonów z Bierutowa wywiezionych do Niemiec [3], jak i tych przeznaczonych do wywiezienia - uzyskał dostęp do książki Marcelego Tureczka - Leihglocken. Dzwony z obszaru Polski w granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec, Warszawa 2011. Dlatego poprosiłem, aby sprawdził jaki los spotkał dzwony z Oleśnicy (o dzwonach z kościoła NMP i św. Jerzego, Św. Trójcy i kościoła Zbawiciela nic nie wiadomo). Jak się okazało, jedyna informacja związana z kościołami oleśnickimi dotyczyła kościoła św. Jana. Miały być one przetopione, ale znalazły się w spisach w kategorii D, czyli ostatnie w kolejności, jako mające dużą wartość historyczną. Okazało się, że czerwonoarmiści pospieszyli się i nie zdążono ich nawet zdjąć.

Dlatego uznałem, że czas o nich napisać. Tym bardziej, że niedawno był na wieży Krzysztof Wiesner, który fotografuje wszystko, co ważne i przysyła zdjęcia. Ponadto mam zdjęcia wykonane przez Zbigniewa Podurgiela, jeszcze w okresie, gdy dzwony nosiły znaczne ślady obecności gołębi i inskrypcje były trudne do odczytania. Poniższe zdjęcia wykonano pomiędzy 17.01 i 09.03. 2019 r., a zdjęcia Z. Podurgiela wykonano kilkanaście lat temu.


Wejście na wieżę kościelną. Fot. Krzysztof Wiesner

W spisach duchownych poszczególnych kościołów oleśnickich niekiedy wymieniano nazwisko dzwonnika, czyli osobę odpowiedzialną za dzwony. Dzwonnik zazwyczaj miał kilku pomocników (1-3 na każdy dzwon), którzy pomagali przy rozkołysaniu dzwonów i utrzymywaniu ciągłości bicia (niekiedy dzwony biły kilka godzin). Po 1945 r. to zadanie często wykonywali ministranci. Do rozkołysania dzwonów używano długiego sznura przymocowanego do dźwigni lub koła związanego z jarzmem, na którym wisiał dzwon. W kościele św. Jana w 1974 r. wykonano elektryczny napęd dzwonów oparty o 3 rotacyjne elektryczne silniki, które wprawiały w ruch wahadłowy jarzma 3-ch dzwonów. Największy dzwon miał silnik liniowy (magnetyczny) wprowadzający w ruch serce dzwonu.

Na poniższym zdjęciu z lewej widać sterowanie dzwonu przy pomocy silnika elektrycznego. Silnik z małym kołem łańcuchowym na wale, poprzez łańcuch i cięgno nawinięte na duże koło wprowadzał w ruch wahadłowy jarzmo, do którego był mocowany dzwon. Obecnie te napędy stały się przestarzałe, niewydajne i w końcu już zawodne. Ks. proboszcz Mieczysław Janczyszyn uznał, że należy dokonać zmian. W styczniu 2019 r. firma Rduch Bells&Cloks z Czernicy koło Rybnika zainstalowała na 4-ch dzwonach elektryczny napęd liniowy, wprowadzający w ruch wahadłowy jarzma dzwonów.

Na poniższym zdjęciu z prawej widać zmiany. Zniknął silnik elektryczny, przekładnia łańcuchowa i koło. Napęd znajduje się z lewej strony jarzma. Ma niewielkie wymiary i można go zobaczyć na dużym powiększeniu. Ciężkie nitowane jarzmo, zostało zastąpione lżejszą spawaną konstrukcją. W przypadku braku energii elektrycznej można dzwon rozkołysać tradycyjnie. W przypadku awarii wymienia się tylko niewielkie "pudełko". Włączenie dzwonów można wykonać przy pomocy pilota.


Dzwon 1.

Dzwon nr 1. Widać sterowanie przy pomocy silnika elektrycznego. Silnik poprzez łańcuch, cięgno
i duże koło wprowadza w ruch wahadłowy jarzmo, do którego jest mocowany dzwon. Fot. K. Wiesner
Po remoncie. Zniknął silnik, koło, jest nowe lżejsze jarzmo, na jego lewym końcu niewielkie "pudełko"
z elektronicznym silnikiem liniowym. Analogiczne zmiany w pozostałych trzech dzwonach


Przed remontem. Dzwon zdjęty z jarzma. Na pierwszym planie silnik do rozkołysania dzwonu.
Na jego wałku widoczne koło zębate, współpracujące z łańcuchem zębatym.
Metalowa nitowana konstrukcja za dzwonem, to jarzmo do mocowania jego (poprzez łożysko) do drewnianej konstrukcji.
Remont styczeń 2019 r. Fot. K. Wiesner

Dzwon ten odlano w 1433 r., średnica 102 cm, waga 658 kg. Sygnatura Hans Schikil [4]. Inskrypcja poniżej (tu i dalej [1]). Treść inskrypcji:

Widoczna inskrypcja i mocowanie dzwonu do jarzma. Fot. Zbigniew Podurgiel
"Obite" serce dzwonu wskazuje, że jest to najczęściej używany dzwon

Dzwon 2.


Dzwon 2. Fot. K. Wiesner

Największy z dzwonów, wykonany w 1473 r., średnica 145 cm, waga 1850 kg, z fundacji Mikołaja Opicza. Na dzwonie widoczny ślad pęknięcia na znacznej długości. Treść inskrypcji:

Widoczne pęknięcie i inskrypcja. Ten pęknięty dzwon będzie może naprawiany.
Dodano 17.01.2019 r.
Widoczny silnik poruszający serce dzwonu

Jak się później okazało, specjaliści orzekli, że to nie było pęknięcie.


Dzwon 2 po wymianie napędu. Fot. K. Wiesner


Dodano 23. 06. 2018.
Uwaga:
Piotr Michalak napisał do Janusza Felczyńskiego - najbardziej znanego współczesnego ludwisarza w Polsce, posiadającego swoją renomę w całej Europie, a nawet na świecie - o opinię na temat mechanizmu pokazanego wyżej z prawej. Napisałem wcześniej ze znakiem zapytania, że jest to urządzenie utrzymujące serce dzwonu. W odpowiedzi J. Felczyński napisał "... to jest silnik liniowy /magnetyczny w pewnym skrócie myślowym/ poruszający sercem dzwonu..". Jednocześnie J. Felczyński dodał, że ten przestarzały mechanizm, odbiegający od zasad ludwisarstwa i praw fizyki jest przyczyną pęknięcia dzwonu.

Dzwon 3.


Dzwon 3. Fot. K. Wiesner

Wykonany w 1521 r., średnica 83 cm, waga 349 kg, w dole zdjęcia (z prawej) widać silnik do rozkołysania dzwonu.
Treść inskrypcji: AVE MARIA GRACIA PLENA DOMINUS TECVM BENEDI 1521 (Zdrowaś Mario, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś).


Widoczna część inskrypcji ...MARIA GRACIA... Widać, że dzwon jest używany, ale rzadko.
Fot. Z. Podurgiel


Dzwon 3 po wymianie napędu. Fot. K. Wiesner

Dzwon 4.


Dzwon 4. Fot. Z. Podurgiel


Dzwon zdjęty z jarzma. Remont styczeń 2019. Fot. K. Wiesner

Wykonany w 1563 r., średnica 97 cm, waga 568 kg, z fundacji księcia Jana z Podiebradów. Po pęknięciu odlany na nowo w 1727 r.

Treść inskrypcji głównie w postaci skrótów w trzech rzędach: IN ANNO DO 1563 - QVI FVIT ANNI IMPERII FERDI COESA HVIVS NOMIN ET 12 ELECT EIVSD IMPERAT PRIMOGE FILII ILLVSI RE ROM IMPE PRIN AC DOM IN REGEM ROM MAXIMIL -
HOC OPVS NOVUM FVNDI CVRAVIT DOM JOANNES DVX MUNST SILE OLSN COME GLA - .


W trzecim rzędzie widać w miarę dobrze napis DOM JOANNES. Fot. komórką Michał Skrzypek


Dzwon 4 po wymianie napędu, także serca dzwonu. Fot. K. Wiesner

Dzwony z bazyliki stanowią najstarsze zabytki sztuki odlewniczej w Oleśnicy. Mają ciekawe inskrypcje i zdobienia. Należałoby wykonać dookólne zdjęcia (filmy), aby lepiej poznać całość inskrypcji i szczegóły liternictwa oraz zdobień.

Literatura

  1. Die Kunstdenkmäler der Landkreise des Reg. Bezirks Breslau. Lutsch H. Breslau. Wilh. Korn 1889
  2. Gorzkiewicz H., Wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie ksiądz Infułat Franciszek Sudoł. Oleśnica 2003
  3. Michalak Piotr http://www.olesnica.org/Bierutow_dzwon_odzyskanie.htm
  4. Oleśnica, Bierutów i okolice [w:] Katalog Zabytków Sztuki, Seria Nowa, pod red. J. Pokory. M. Zlata, t. IV. Zeszyt l. Warszawa 1983
  5. Nienałtowski M., Dzwon kościoła św. Jana [w:] Verbum nr 1(280) kwiecień, 2019

    Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
    Oleśnica za Welfów
    Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
    Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
    Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
    Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
    Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
    Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
    Alte Ansichtskarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
    CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA ZE SMARTFONEM
    NOWOŚCI