Czy odbędzie się koncert muzyki kompozytorów bierutowsko-oleśnickich z czasów Podiebradów?
01.09.2013 r.

Dzisiaj (01.09.2013 r.) zakończył się IX Festiwal Muzyki Organowej, dzięki któremu mogliśmy usłyszeć muzykę i pieśni znanych kompozytorów. Czy uda się kiedykolwiek wysłuchać koncertu utworów kompozytorów bierutowsko-oleśnickich z okresu Podiebradów? Nazwiska ich i twórczość mieliśmy okazję poznać dzięki wspaniałej pracy magisterskiej Agnieszki Drożdżewskiej Życie muzyczne w Oleśnicy w XIX w. z 2004 r. Praca ta miała być wydana przez MOKiS, ale chyba nie spodobała się burmistrzowi Bronsiowi. Szkoda, bo jest to największe źródło wiedzy o muzyce w Oleśnicy i Bierutowie na przestrzeni dziejów.

W Oleśnicy mamy szkołę muzyczną i wspaniałych nauczycieli muzyki, są organizatorzy ruchu muzycznego - jak np. ksiądz Bartłomiej Kot. Muzykiem i wydawcą jest Krzysztof Orłowski. Niedaleko jest do znawczyni historii muzyki oleśnickiej dr A. Drożdżewskiej. Czy nie można podjąć działań zmierzających do odtworzenia tej muzyki i wprowadzenia jej do życia muzycznego Powiatu Oleśnickiego?

Tymi muzykami byli Matthäus Appelles von Löwenstern, Tobias Zeutschner i  Esaias Reusner starszy. Do wierszy spowiednika książat oleśnickich - Dawida Behmego pisano muzykę.

Moja wiedza o muzyce jest mizerna, ale błąkając się po internecie napotykam utwory muzyczne (MP3) wymienionych muzyków, komponujących i występujących kiedyś w Bierutowie oraz Zbytowej dla księcia Henryka Wacława, a po jego śmierci - dla księcia Karola Fryderyka w Oleśnicy. Także w Polsce odtwarza się obecnie muzykę z dworu bierutowskiego - czyni to Anna Wiktoria Swoboda grajaca na lutni utwory m.in. Esaiasa Reusnera.

Może muzycy oleśniccy połączą swoje siły, odnajdą i opracują nuty oraz stworzą zespół grający muzykę XVII-XVIII-wiecznych kompozytorów bierutowsko-oleśnickich. Niech zabrzmi ona w zamku oleśnickim i Bazylice Mniejszej, stanowiąc kolejne odkrycie ciekawej historii księstwa oleśnicko-bierutowskiego.

----------------------

Dodano 08.02.2014 r.
Grzegorz Joachimiak z Katedry Muzykologii UWr odnosząc się do mojej propozycji zorganizowania koncertu w Oleśnicy z muzyką autorstwa wspomnianych kompozytorów, poinformował mnie, że jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym cyklu koncertów "Szlakiem lutnistów ze Śląska", który realizuje z pomocą Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. W zeszłym roku prawie już udało się zorganizować w Oleśnicy koncert muzyki lutniowej. Niestety, ograniczenia finansowe spowodowały, że koncerty odbyły się tylko w Cieplicach Śląskich, Brzegu, Legnicy i Wrocławiu (z prawej afisz z koncertu). Pan G. Joachimiak ma nadzieję, że uda się zorganizować taki koncert w Oleśnicy.

Ponadto przekazał informację, że w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a dokładnie w Zakładzie Muzykologii Historycznej jest realizowany grant badawczy, w którym jednym z elementów jest opracowywanie muzykaliów z biblioteki zamkowej w Oleśnicy. Są to źródła w dużej mierze z XVIII w. W grancie bierze udział również dr Agnieszka Drożdżewska, a kierownikiem jest prof. Remigiusz Pośpiech. Już w 2015 roku powinien być dostępny katalog prezentujący owoce pracy zespolu w związku z tymi zbiorami.

Grzegorz Joachimiak jest również autorem artykułu o Esaiaszu Reusnerze starszym "Lutniści i uczeni. Rodzina Reusnerów ze Śląska w świetle starodruku z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu" zamieszczonym w kwartalniku "Muzyka" 58 (2013) nr 2, s. 73-80

O muzyce lutniowej m.in. ze Śląska XVII i XVIII w., jak również terenów Rzeczpospolitej Obojga Narodów http://www.academia.edu/5071466/An_unknown_source_concerning_Esaias_Reusner_Junior_from_the_Music_Collection_Department_of_Wroclaw_University_Library

G. Joachimiak wydał płytę CD (na niej szerszy opis) http://www.gitaraplus.pl/pl/blog/saint-amour-muzyka-z-rekopisow-tabulatur-lutniowych-cystersow-krzeszowskich/


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI