Opis witraża i herbu z 1597 r.

Witraż gabinetowy z przedstawieniem herbu Oleśnicy

Szkło bezbarwne malowane farbami emaliowymi, lazurą srebrową konturówką i patyną witrażowniczą w partii tarczy herbowej, labrów i klejnotu zastosowano szkło powłokowe o barwie czerwieni żelazowej. Wym. 37x 24,5 cm.
Witraż wykonany w roku 1597 na Śląsku, pochodzi z Oleśnicy, do 1945 roku znajdował się w zbiorach Muzeum Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu, w Muzeum Architektury, od 1977 roku dar osoby prywatnej.
Witraż formatu prostokąta przedstawia herb miejski Oleśnicy. Tarczę herbową o barwie ceglastej czerwieni wypełnia biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami i złotą aureolą wokół głowy, trzymający w łapach wstęgę z napisem "S. IOHANES"- symbol św. Jana Ewangelisty, patrona Oleśnicy. Nad tarczą widnieje złoty hełm z koroną książęcą, w klejnocie trzy czerwone baszty ujęte w srebrzysty półksiężyc. Obramienie kompozycji heraldycznej stanowi arkada, której błękitne kolumienki oplecione wicią roślinną, stojące na ceglasto- złotych cokołach, dźwigają odcinki belkowania, na którym wspiera się spłaszczony łuk arkady z fragmentem ornamentu okuciowego w kluczu. W przyłuczach namalowano putta w liliowych szatach, jedno trzymające jabłko i berło, a drugie grające na fanfarze. U dołu w kartuszu umieszczono napis: "SENATUS POPULUSQ OLSNE 1597".
Witrażyk został zapewne wykonany w miejscowym śląskim warsztacie. Wskazuje na to zarówno temat, ściśle związany z Oleśnicą, jak i formy artystyczne mieszczące się w nurcie sztuki śląskiej tego czasu oraz rodzaj szkła- mało przejrzystego, z licznymi pęcherzykami powietrza. Prawdopodobnie w końcu XIX wieku podczas, gdy znajdował się w Muzeum Rzemiosł Artystycznych został poddany konserwacji polegającej na wprowadzeniu dodatkowego poziomego elementu siatki ołowianej i uzupełnieniu zniszczonego zapewne fragmentu z przedstawieniem hełmu i klejnotu, na co wskazuje inny rodzaj szkła bezbarwnego oraz inny, choć dobrze dobrany odcień czerwieni szkła powłokowego.

oprac. Beata Fekecz-Tomaszewska
Tekst opisu uzyskano w ZDŻS PiMBP w Oleśnicy


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI