Marek Nienałtowski
Pierogarnia organizuje multimedialną promocję zabytków Oleśnicy

Niedawnio Mariusz Czarnasiak oprowadzał po mieście Ulrikę Draesner - córkę ostatniego właściciela browaru Draesner przy Rynek 34-35 i jednocześnie znaną pisarkę niemiecką. Na pytanie o jakiś zabytek musiał wyciągać komórkę, wyszukać w google zabytek, poczytać o nim i wtedy przekazać treść tłumaczce. Było to działanie bardzo niekomfortowe. Uznał, że należałoby to uprościć.

Także w Pierogarni dużo czasu zajmowało tłumaczenie konsumentom, co sobą przedstawiają zdjęcia (widokówki) umieszczone "za oknem", bo często nawet mieszkańcy Oleśnicy, wskazując np. na zdjęcie Bramy Wrocławskiej, pytali co to za budowla.

Obecnie prawie każdy posiada telefon i niedługo będzie to telefon multimedialny, ponadto niektórzy konsumenci przychodzą z laptopem (wewnątrz jest dostęp do internetu) i dlatego Pan Mariusz uznał, ze należy to wykorzystać do pomocy w przedstawianiu opisów zabytków.

W tym celu na każdej szybie zdjęcia zabytku umieścił naklejkę z fotokodem i radiowym nadajnikiem krótkiego zasięgu w technologi NFC.

Pokazano naklejkę umieszczoną na szybie zdjęcia zamku. Z lewej fotokod, który należy zeskanować przy pomocy telefonu. Z prawej czujnik NFC, który należy dotknąć telefonem lub np. netbookiem

Zaprojektowanie fotokodu dla zabytku to kilka chwil, czujnik NFC kosztuje niewiele. Niżej pokazano działanie takiego układu multimedialnego informacji o zabytkach umieszczonego w Pierogarni.


Naklejki na szybie, za którą widnieje zdjęcie byłego kościoła NMP i św. Jerzego



Przyłożenie telefonu do fotokodu powoduje otwarcie w telefonie
odsłony poświęconej opisowi tych kościołów z mojej strony


Przyłożenie netbooka do czujnika NFC także powoduje otwarcie odsłony o tych kościołach.

Osoby nieposiadające telefonu lub komputera z umieszczonymi programami do współpracy z fotokodem lub NFC, mogą korzystać z własnego notbooka (często się to zdarza). Uzyskają wtedy od obsługi kod dostępu do sieci i pomoc w poszukiwaniach informacji o zabytkach. Pan M. Czarnasiak uważa, że fotokody i NFC powinny być umieszczone na zabytkach oleśnickich. Mogą także pełnić funkcje informacyjne i inne, opisywane w internecie.

W następnych wydaniach widokówek - każda na odwrocie będzie posiadać fotokod. Wtedy będzie można więcej poczytać o zabytku, ulicy, zdarzeniu itp., pokazanym na widokówce.

Niżej pokazałem projekty kolejnych widokówek (cztery z sześciu stanowiących komplet), które będą wydane i rozprowadzane w Pierogarni. Trzy z nich można uznać za cenne informacyjnie.

   

Na ich odwrocie będzie umieszczony krótki opis w 3 językach i herb Oleśnicy.

Uwaga:
Nie mam pojęcia o fotokodach i Tagach NFC. Przedstawiam jedynie możliwość odczytywania informacji o zabytkach, którą zastosowano w Pierogarni i która może trafić na zabytki, budynki instytucji, ulice, parki itd. w Oleśnicy.

Zbieżne:
Pierogarnia promuje Oleśnicę

Przykłady zastosowania fotokodów