Tablica ery kosmicznej
17.07.2009 r.

Około 15 lipca 2009 pojawiła się na forum Historii Oleśnicy informacja zredagowana przez Ruzama, że ok. dwa dni wcześniej pojawiła się tabliczka z opisem Pomnika Ery Kosmicznej. Wtedy wykonałem dwa poniższe zdjęcia.

Na murze, w pewnym oddaleniu od pomnika pojawiła się tablica informacyjna

Informacja pomnikowa jest napisana rzeczywiście poetycko. Gdybym ja to pisał, byłaby bardziej sucha (brak talentu), skrótowa oraz dwujęzyczna (tłumacz). Wiedząc, że tekstu na tablicy poprawić nie można - siedziałbym nad nim przez kilka dni i jeszcze wysłałbym do oceny znajomym. Potem chciałbym jeszcze zobaczyć tekst, który ostatecznie ma być nadrukowany na płytę. Może wtedy nie byłoby w nim błędów - a są. I będą nas ośmieszać.

Pierwsze zdanie sugeruje, że na wszystkich innych pomnikach (za wyjątkiem dwóch postawionych w ostatnich latach) będzie umieszczony analogiczny napis "Pozostawiony przez współczesnych jako symbol minionych czasów" - bowiem i inne pomniki oleśnickie są symbolem minionych czasów.

Na Forum Historii Oleśnicy Kod dodał (a) "Najważniejszy jest fakt wspaniałomyślności "współczesnych", którzy łaskawie "pozostawili". I to mamy docenić w niedalekiej przyszłości. Nie wiem czy na pomniku winien być tytuł doc. (którym był J. Boroń w czasie projektowania) czy prof., którym został później. Nie wiem czy tekst powinien wykraczać poza dawny napis sentencyjny - nic nie było w nim o nazwie statku (czy nie powinno tam być przecinka?). I na koniec o błędach z zakresu "abc małego składacza gazetki szkolnej". Nie pisze się 1961r tylko 1961 r. (spacja i kropka). Po "... prof." nie powinno być 2-3 spacji. Każdy, kto uważnie czyta zauważy tam "dziurę". Na koniec - użyte na tablicy informacje są znane dzięki temu, że istnieją na wiadomej stronie www. Do niedawna nawet nie znano w Oleśnicy imienia prof. Boronia (pisano J. Boroń)."


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI