Tablica ery kosmicznej
17.07.2009 r.

Około 15 lipca 2009 pojawiła się na forum Historii Oleśnicy informacja zredagowana przez Ruzama, że ok. dwa dni wcześniej pojawiła się tabliczka z opisem Pomnika Ery Kosmicznej. Wtedy wykonałem dwa poniższe zdjęcia.

Na murze, w pewnym oddaleniu od pomnika pojawiła się tablica informacyjna

Informacja pomnikowa jest napisana rzeczywiście poetycko. Gdybym ja to pisał, byłaby bardziej sucha (brak talentu), skrótowa oraz dwujęzyczna (tłumacz). Wiedząc, że tekstu na tablicy poprawić nie można - siedziałbym nad nim przez kilka dni i jeszcze wysłałbym do oceny znajomym. Potem chciałbym jeszcze zobaczyć tekst, który ostatecznie ma być nadrukowany na płytę. Może wtedy nie byłoby w nim błędów - a są. I będą nas ośmieszać.

Pierwsze zdanie sugeruje, że na wszystkich innych pomnikach (za wyjątkiem dwóch postawionych w ostatnich latach) będzie umieszczony analogiczny napis "Pozostawiony przez współczesnych jako symbol minionych czasów" - bowiem i inne pomniki oleśnickie są symbolem minionych czasów.

Na Forum Historii Oleśnicy Kod dodał (a) "Najważniejszy jest fakt wspaniałomyślności "współczesnych", którzy łaskawie "pozostawili". I to mamy docenić w niedalekiej przyszłości. Nie wiem czy na pomniku winien być tytuł doc. (którym był J. Boroń w czasie projektowania) czy prof., którym został później. Nie wiem czy tekst powinien wykraczać poza dawny napis sentencyjny - nic nie było w nim o nazwie statku (czy nie powinno tam być przecinka?). I na koniec o błędach z zakresu "abc małego składacza gazetki szkolnej". Nie pisze się 1961r, tylko 1961 r. (spacja i kropka). Po "... prof." nie powinno być 2-3 spacji. Każdy, kto uważnie czyta zauważy tam "dziurę". Na koniec - użyte na tablicy informacje są znane dzięki temu, że istnieją na wiadomej stronie www. Do niedawna nawet nie znano w Oleśnicy imienia prof. Boronia (pisano J. Boroń)."


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI

 

Podstawowe błędy składu tekstu tablic umieszczonych za czasów J. Bronsia na zabytkach

UM Oleśnicy nie potrafi znaleźć firmy wydawniczej potrafiącej posługiwać się prostym edytorem tekstu

Przecinek po odstępie. Wiele przykładów. Program do składu tekstu sam wprowadził wielką literę po kropce (1750 r. Jest).

Odstęp pomiędzy literą inicjałową, a następną.

Po myślniku (a właściwie znaku "minus") jest niepotrzebny odstęp.

Brak odstępu po kropce, dalej zbyt duże odstępy

Niepotrzebna spacja po znaku nawiasu.

Kropka umieszczona po spacji. Potem brak spacji.

Takiego przypadku w życiu nie widziałem!!! Zakończenie zdania, w postaci kropki, znalazło się w następnej linijce tekstu (!!!). Dalej brak odstępu po kropce

Jak wyżej odstęp po literze inicjałowej. Natępnie wcięcie w pierwszym akapicie, brak wcięcia w drugim, wcięcie w trzecim akapicie. Następne akapity bez wcięcia.

Zbyt duże odstępy w tekście (tzw "rzeki"), zakłócające czytanie.

Podobnych błędów nie byłoby, gdyby skład komputerowy tablic był wykonany w Oleśnicy. Nie byłoby też problemu z żadnymi wydawnictwami oleśnickimi, tablicami, treściami historycznymi, poziomem artystycznym itd. gdyby nie rozwiązano Galerii przy pl. Zwycięstwa. Osoba tam pracująca miała odpowiednią wiedzę, umiejętności i predyspozycję do projektowania, zlecania, nadzorowania i odbiorów podobnych projektów. Dlaczego obecnie jej umiejętności nie są wykorzystywane z korzyścią dla miasta?