Marek Nienałtowski
E-mail wysłany do Burmistrza J. Bronsia. 2 czerwiec 2004 r. Odpis do Danuty Brylowskiej DŻS PiMBP
Wnioski z referatu na temat Symboliki Miejskiej
- Duży (rozwinięty, uroczysty, pełny) herb Oleśnicy nigdy nie był eksponowany (drukowany) prawidłowo. Najczęstszy błąd - to inny kolor wierzchów labrów niż kolor tarczy. Te dwa kolory winny być jednakowe. Błąd ten występuje na wszystkich herbach wiszących w różnych urzędach.
- Od kilku lat także występują inne błędy w przedstawianiu herbu: błąd wycinania (szparowania) podkładu, brak krzyża, złe odwzorowanie korony szlacheckiej, hełmu rycerskiego, wprowadzania innych dodatkowych kolorów do herbu, błędy drukowania lub przygotowania do druku.
- W celu uniemożliwienia wykonawcom wprowadzania dodatkowo innych błędów, należy wykonać wersję wektorową obecnego (!) herbu i w tej postaci przekazywać wykonawcom drukowanych dokumentów. Uniemożliwi to występowanie błędów przy wycinaniu podkładu herbu podczas przygotowania do drukowania.
- Przed wektoryzacją herbu można nieco zmodyfikować kształt labrów, aby nie były one podstawowym elementem herbu i nie przysłaniały jego. Należałoby powiększyć krzyż. Herb w całości nie ulegnie widocznej zmianie. Będzie to z pożytkiem dla jego odbioru i nie będzie wymagać ewentualnej zgody Komisji Heraldycznej.
- Herb uroczysty nie powinien być drukowany w małym powiększeniu. Powinny być zawsze widoczne podstawowe zarysy (szczególnie orła i klejnotu). Nie może być on przedstawiany w postaci "czerwonej plamy". W zasadach użycia herbu powinno się zapisać, że pionowy wymiaru nie może być mniejszy, niż ... (np. 10 cm ).
- Wersja uroczysta herbu winna być używana tylko w wyjątkowych (świątecznych, uroczystych itp.) przypadkach. W innych natomiast (na drogowskazach, papierach firmowych itp.) herb powinien występować w wersji podstawowej (małej).
- Należy wyraźnie zabronić wykonawcom druków zmiany elementów herbu. Nawet błąd w jego kolorystyce winien powodować odrzucenie pracy. W tym też celu należy (wzorem innych miasta) zapisać w uchwale RM także kolory herbu w postaci modelu RGB i CMYK.
- Wydaje się celowe wykonanie całkowitej modernizacji herbu do postaci wektorowej, gdyż ten herb ze względu na jego skomlikowanie nie uda się zwektoryzować
- Należy przyjąć pionową wersję flagi Oleśnicy. W tym celu do poprzedniej decyzji MRN należałoby dopisać: W położeniu pionowym flagi - herb umieszcza się centralnie, pionowo w polu żółtym.
- Dodatkowo można przyjąć proporzec miejski (te same barwy, z herbem i może napisem Oleśnica). Mógłby on służyć do umieszczania w pomieszczeniach, na posesjach i manifestacjach (szczególnie młodzieży wędrującej na różne spotkania krajowe i międzynarodowe). Ewentualnie można przyjąć mini-proporce do ustawiania na stoły.
- Należałoby przywrócić rangę hejnału miejskiego i wykonywać go w trakcie świąt.
- Oleśnica przed wojną i obecnie wiele innych miast posiada uroczystą pieczęć miejską (śr. ok. 60 mm ) dla składania na uroczystych dokumentach, dyplomach itp. Nie jest to duży wydatek i mógłby być cenny dla promocji miasta.
- Wiele miast posiada akcesoria prezentacyjne (insygnia) władz miejskich (burmistrz i Przewodniczący RM). Najczęściej występują one w postaci łańcucha z herbem i napisem Burmistrz (Przewodniczący Rady Miasta). Powinny także zostać przyjęte w Oleśnicy.
- Wszystkie symbole miejskie powinny być opisane (wzorem innych miasta) na stronie WWW miasta.
- Należałoby powrócić do przedwojennych wzorów - świątecznego (np. Dni Oleśnicy) uroczystego wciągania flagi miasta na maszt (którego nie ma) wraz z hejnałem i z udziałem Burmistrza, członków RM, pocztów sztandarowych, gości itp. Winna to być wzniosła uroczystość.
Słuszny jest pogląd Pana Burmistrza, że w wielu wydawnictwach logo Oleśnicy winno zastępować herb miasta. Ale i to logo nie może być używane w małych wymiarach. Będzie ono niezrozumiałe, jeśli nie będzie widoczny na nim stylizowany napis "Oleśnica".
Z poważaniem
Marek Nienałtowski