Marek Nienałtowski
Remigiusz Szczuraszek - bardzo dobry kandydat na radnego
16.03.2024 r.

Remigiusza Szczuraszka - rodowitego oleśniczanina - znam od 2009 r. Wtedy zaprosiłem członków Forum Historii Oleśnicy na zwiedzanie Wieży Ciśnień - wśród chętnych był wtedy uczeń gimnazjum oleśnickiego Remigiusz. W 2010 r. Remigiusz uczeń III klasy gimnazjum napisał e-maila do burmistrza J. Bronsia w sprawie "Domu na Murze". "Jakie są konkretne powody wyburzenia zabytkowej kamienicy przy ul. Sejmowej 10? Ponoć chodzi o mur obronny, że przez niego się wali. Większość osób twierdzi, iż dom może spokojnie stać, bo nie zagraża murowi".

Burmistrz na janbrons.pl odpowiedział "Jednoznaczna opinia ekspertów wskazuje, że budynek ten stanowi bezpośrednią przyczynę odchylania się zabytkowych murów obronnych, na których został posadowiony....". Natomiast eksperci w osobach mgr inż. J. Supersona i mgr inż. P. Ryglickiego w dokumencie wykonanym dla UMO napisali, że budynek ten nie ma wpływu na odchylanie się murów. Czyli burmistrz Bronś wprowadził w błąd ucznia gimnazjum i potem kazał rozebrać budynek, bo nikomu nie musiał się tłumaczyć ze swojej błędnej decyzji. Wskazuje to, że:

Remigiusz Szczuraszek już od lat szkolnych interesował się sprawami miasta
i ciągle leży to w jego zainteresowaniach, chociażby przez składanie zadań do OBO

Potem aktywnie brał udział w Forum Historii Oleśnicy i wtedy był nazwany Sokole Oko, bo widział to, czego inni nie zauważyli. M.in. odkrył monogram i datę w zamku oleśnickim, o których wcześniej żadne źródło historyczne nie wspomniało. Dlatego jego nazwisko umieściłem w mojej monografii zamku oleśnickiego z 2017 r., zaznaczając, że tych odkryć dokonał będąc uczniem gimnazjum. Gdy pojawi się II wydanie monografii zamku - dojdą jeszcze kolejne 2 odkrycia. Ta strona internetowa zawiera wiele informacji pochodzących od R. Szczuraszka, który zna Oleśnicę jak nikt inny i powiadamia mnie o różnych odkryciach na terenie miasta.

Co roku na promocję miasta wydzielona jest jakaś suma pieniędzy (kiedyś to było 500 tys., czyli przez 5 lat 2,5 mln zł). Nie wiadomo na jakie kierunki promocji zostały one przeznaczane. Ktoś powinien wiedzieć jakie są potrzeby promocji i kontrolować wydawanie pieniędzy. Od kilku lat promocją zajmuje się w UMO sekcja komunikacji społecznej. Osoby w niej zatrudnione mają w tej dziedzinie mierną wiedzę. Nie potrafią wybrać wykonawcy i nie potrafią skontrolować wyników ich pracy, bo do tego trzeba mieć podstawową wiedzę historyczną o mieście (dobry przykład promotora - Michał Skrzypek). Przeanalizowałem nazwiska innych kandydatów na radnych i widzę, że R. Szczuraszek ma taką wiedzę i może kontrolować jako radny wydawanie pieniędzy i jednocześnie proponować kierunki promocji. Ma do tego dużą grupę przyjaciół, którzy w razie potrzeby wspomogą go wiedzą.


Te zagadnienia będą w sferze zainteresowania R. Szczuraszka

Co roku trwają zgłoszenia zadań w ramach OBO. R. Szczuraszek ma w tej dziedzinie złe doświadczenie, które zebrał w trakcje wykonywania Brony do Wieży Wrocławskiej. Teraz wie jak to zorganizować i kontrolować wykonawstwo i potem ewentualnie żądać poprawek w ramach gwarancji. Wie, że uzyskanie zadania w ramach OBO zależy też od tzw. układów. Chwalisz burmistrza - dostaniesz zadanie. Należysz do "malkontentów" (czarna lista) - nie dostaniesz. Ewentualnie dostaniesz, ale UM zrobi wszystko, aby zadanie utrudnić. R. Szczuraszek często proponował więcej zadań w ramach OBO - wszystkie zostały odrzucone przez jakąś tajną komisję. To Rada Miasta powinna decydować o przydzieleniu zadania.


To też zagadnienia, którymi będzie zajmował się R. Szczuraszek

Naturalnie, że R. Szczuraszek będzie wsłuchiwał się w bolączki mieszkańców rejonu, z którego kandyduje do Rady Miasta i starał się je przedstawiać w interpelacjach na Radach Miasta, ewentualnie interweniować u burmistrza lub jego pracowników. Również będzie realizować poniższy program ugrupowania Trzeciej Drogi.

Program ugrupowania TRZECIEJ DROGI dla Oleśnicy