Fotografią zainteresowali Go sąsiedzi. Podczas nauki w Technikum Kolejowym należał do kółka fotograficznego, prowadzonego przez wrocławskiego fotografika Ryszarda Gryndę. Przez wiele lat zajmował się reportażem okazjonalnym, dokumentacją życia własnej rodziny, grupy rówieśników, kolegów, klasy oraz szkoły.
Nagradzane i wyróżniane zdjęcia publikowała Panorama Oleśnicka. Należał do grona autorów zdjęć do pierwszego albumu fotograficznego Oleśnica.
Jego fotografie znalazły się również w Informatorze Powiatowym wydanym w 1999 r.
Do 1968 r. fotografował tylko na materiałach czarno - białych. Później również na filmach barwnych ORWO oraz papierach Fotocolor obrabianych we własnej ciemni. Od czasu pojawienia się na rynku filmów zachodnich korzystał wyłącznie z usług profesjonalnych laboratoriów.
Fotografować zaczął Druhem, następnie mało-obrazkową Werrą, a od 1967 r. posługiwał się tylko lustrzankami - Exaktą 500, Ricohem KR-10X, Canonem EOS 650; ostatnio Canonem EOS Elan. Wysunął propozycję utworzenia Oleśnickiego Towarzystwa Fotograficznego.
Czynnie uczestniczył w fotograficznym życiu nieistniejącej Galerii PiMBP przy pl. Zwycięstwa.
Był wielokrotnym laureatem konkursu "Zdjęcie miesiąca", który galeria prowadziła przy współpracy z firmą "Foto-Corner", Jego prace w roku 2003 były prezentowane na wystawie "Oleśniczanie fotografują" z okazji 5-lecia tego konkursu.
Ponadto Jego zdjęcia były pokazywane na wystawach:
"Światłem malowane". Fotografia Oleśnicy w latach 1945-2000" (2000),
"Dwa spojrzenia na Oleśnicę - wystawa współczesnych fotografii miejsc przedstawionych na przedwojennych pocztówkach" (2002),
"Budowa obecnej siedziby I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy" (2005),
"Oleśnica industrialna" (2005).
Od 2001 r. należał do Zespołu do spraw dokumentacji Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy, w ramach jego prac fotografował wydarzenia z życia miasta do cyklu "Fotoraport", prezentowanego w latach 2001-2005
w witrynie czytelni na pl. Zwycięstwa.
W roku 2004 Ryszard Bober został laureatem konkursu "Oleśnickie fasady" zorganizowanego przez MOKiS.
Literatura: Światłem Malowane. Danuta Obrębska-Kubik, Edward Niczypor. PiMBP. Oleśnica 2000
Ku Pamięci - Galeria fotografii
Widoki Miasta (więcej)
Wiele zdjęć Ryszarda Bobera stanowi ilustrację treści odsłon zawartych na tej stronie.: Np.: Piękny dom Cmentarz żydowski Schrony na ul. Leśnej i wiele innych. Szereg zdjęć czeka na dopisanie treści.
Niektóre zdjęcia stanowiły podstawę do napisania: Ozdoby architektoniczne Parku Pomnik z Malerzowa Czołg - cel Mural reklamowy Przestrzelony Puchar i wiele innych.
Pan Ryszard był zawsze gotowy do zabrania aparatu i wykonania zdjęć dla zilustrowania jakiegoś tematu, który miał być opisany na tej stronie.
Cześć Pamięci Wspaniałego Kolegi.