Co stare - zlikwidować

Zbigniew Podurgiel w liście do "Panoramy Oleśnickiej" nr 68 z 2.09.2005 r. w artykule "Co stare - zlikwidować" napisał:

Oleśniczanom, którzy mieli szczęście przechodzić na początku sierpnia bieżącego roku ulicą R. Traugutta ukazał się niecodzienny widok. Otóż w ciągu pieszym pomiędzy ulicami Traugutta i Okrężnej po zdjęciu cieńkiej warstwy ziemi wyłoniła się zabytkowa kamienna uliczka z granitowym rynsztokiem, łudząco podobna do tej, jaką możemy obejrzeć na Starych Jatkach we Wrocławiu. A Stare Jatki są bezprzecznie chlubą wrocławian.


To był historyczny bruk. Poniżej w powiększeniu widoczne kocie łby i granitowy rynsztok.

Co natomiast zrobiono w Oleśnicy. Tradycyjnie (za niemałe pieniądze) zlikwidowano średniowieczny charakter uliczki. Skoro można było z rynku wywieźć bezkarnie kilka tysięcy metrów kwadratowych szlifowanego (zabytkowego) bruku to również "kocie łby". Mówimy o ulicy leżącej w ścisłej strefie konserwatorskiej chronionej prawem. Jak poinformowała mnie pracownica Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków pani Śledzik-Kamińska, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydał zgody na likwidację starego bruku. Ignorancja władzy jest trudna do zrozumienia, a pozbawianie oleśniczan ich dziedzictwa kulturowego w jubileuszowym 750. lokacji miasta jest swego rodzaju ironią.

Z poważaniem
Zbigniew Podurgiel

Od autora strony www.

Rosen Gasse - tak nazywała się kiedyś uliczka (zaułek) wychodząca od rynku, biegnąca równolegle do ul. św. Jadwigi i potem skręcająca o 90 stopni, zatem przecinająca ul. św Jadwigi i R. Traugutta. Była to jedna z 12 ulic wychodzących od rynku. Po wojnie pozostała tylko jej część, przecinająca obie ww ulice i nazywana obecnie ul. Wąską. "Kocie łby" ją pokrywające (pokazane na zdjęciu) pochodzą najprawdopodobniej sprzed 1840-1860 r., bowiem wówczas rozpoczęto brukowanie ważniejszych ulic kostką. Mniej ważne i nie przeznaczone do ruchu kołowego pozostawiono w "starym" wykonaniu. Tak więc odkryte"kocie łby" liczyły przynajmniej 150 lat. Były więc zabytkowe. Ten krótki odcinek drogi należałoby pozostawić jako świadectwo historii, pokazujące sposób utwardzenia ulic w dawnej Oleśnicy. Zniszczenie jego jest świadectwem ignorowania zaleceń konserwatorskich i nieliczenia się z potrzebami promocji miasta. Takie miasta jak Oleśnica - mogą się promować jako zabytkowe i dlatego należy pozostawiać ich wszelkie ślady. Niszczenie zabytków jest działaniem na szkodę miasta.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI