Marek Nienałtowski
Co pod ziemią?

W Oleśnicy trwają często różnego rodzaju wykopaliska związane z pracami budowlanymi. Przy ich okazji, przypadkowo, odnajduje się ślady byłych mieszkańców naszego miasta i podróżników. Nie są to żadne fascynujące znaleziska w rodzaju tego z 1850 r., gdy na Ratajach odkryto "skarb" - zbiór monet śląskich - w szczególności księstwa opolskiego, które zakopano ok. 1220 r. Najczęściej znajduje się fragmenty naczyń z XIX w. i niekiedy skorupy średniowiecznych naczyń. Trafiają się też fundamenty średniowiecznych i nowszych budowli oraz innych zabytków.

Także przy okazji wymiany powierzchni rynku natrafiono na fragmenty drewnianych rurociągów, warstw wcześniejszego bruku z polnych kamieni i cembrowinę studni miejskiej. Można było znaleźć więcej, ale .... "Szkoda, że władze Oleśnicy nie zdecydowały się na zlecenie wykonania badań archeologicznych w pełnym zakresie. To z pewnością pociągnęłoby za sobą większe koszty i opóźniło roboty budowlane, ale dzięki temu nasza wiedza o historii miasta znacznie by się wzbogaciła. Taka okazja już się więcej nie powtórzy...". Tak napisał dziennikarz Panoramy Oleśnickiej Krzysztof Dziedzic. Często względy ekonomiczne i pośpiech powodują, że "jakieś tam skorupy, kości, kawałki drewna i inne starocie" - zostaną w ziemii na dalsze kilkaset lat. I chyba tylko dzięki przypadkowi (awaria sieci kanalizacji) mogą ulec odkryciu. Niestety, znaleziska archeologiczne z Oleśnicy trafiają do Wrocławia - do magazynów i nikt ich nie ogląda. W Oleśnicy od 1971 r. w zamku oleśnickim istniała filia Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu (została zamknięta na fali przemian) i wówczas te znaleziska pozostawały w naszym mieście. Ale i z tego co znaleziono w ostatnich latach, można wysnuć ciekawe wnioski. Mogą to zrobić oleśniccy archeolodzy. Być może uda się pozyskać od Nich fachowe informacje i tutaj je zamieścić.Nasza ziema kryje także ciekawostki historyczne z okresu II wojny światowej. Mam nadzieję na nawiązanie kontaktu z osobami penetrującymi pobojowiska oleśnickie w poszukiwaniu militariów.Niżej podano linki do artykułów poświęconych odkryciom archeologicznym w Oleśnicy. Zamieszczono je w Panoramie Oleśnickiej. Autorem ich jest Krzysztof Dziedzic, poruszający często w swoich artykułach problematykę historyczną.

Historia spod tej ziemi.

Odkopywanie historii

Wypatrując historii

To i tak coś

Rynek pełen tajemnic

Skarb Oleśnicki

I sensacja związana z historią zamku!

Przy zamku Pracownia Archeologiczno - Konserwatorska Edward Drużyłowski wykonuje badania archeologiczne zlecone przez UM w Oleśnicy. Poniżej podano wstępne wyniki badań:

Sensacyjne wykopaliska przy zamku książęcym

Odnaleziony końcowy odcinek muru przy wejściu do fosy zamkowej od zachodu

Zidentyfikowano końcowy odcinek muru przy wejściu do fosy zamkowej od wschodu

Kula armatnia



Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI