Marek Nienałtowski
Oleśnica w akwaforcie - Helma Fischer

Helma Fischer (ur. 1860/70), graficzka akwaforcistka tworząca w Oleśnicy; członek Stowarzyszenia Artystek Śląskich. Autorka widoków Oleśnicy, Wrocławia i okolic, powstałych prawdopodobnie w I poł. XX w. i wydawanych m.in. we Wrocławiu przez B. Richtera i B. Wenzla oraz w Oleśnicy przez Geschwister Rosch, często w formie pocztówek. W Muzeum Narodowym, Muzeum Historii i Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu znajdują się jej prace: Wyspa Piaskowa we Wrocławiu, Wyspa Piaskowa i Ostrów Tumski widziane z Wyspy Słodowej, widoki Ostrowa Tumskiego z południowego brzegu Odry, Widok katedry od zachodu, Brama Kluskowa na Ostrowie Tumskim, 3 różne ujęcia Oławy Białoskórniczej, widoki ratusza, Gimnazjum. św. Macieja (obecnie w Bibliotece ZNiO), widoki uniwersytetu, kościół św. Marii Magdaleny od pd.-wsch., widoki Oleśnicy (głównie zamku). W Muzeum Narodowym we Wrocławiu zachowane płyty akwafortowe. Pejzaże, często pozbawione sztafażu, wyróżniają się subtelnością i dekoracyjnością, zwłaszcza w przedstawianiu roślinności. Prace sygnowane na płycie najczęściej monogramem lub monogramem wiązanym oraz ołówkiem, pełnym imieniem i nazwiskiem, czasem z nazwą m. Oels (Oleśnica) - przykład poniżej. Tekst wg. Encyklopedii Wrocławia. Wrocław 2000.

Wg. innej informacji studia artystyczne odbyła we Wrocławiu. Głównie tworzyła we Wrocławiu ale wiele podróżowała. Podobno jej ojciec był pracownikiem kolejowym na dyrektorskim stanowisku. Stąd jej rysunki z Gdańska, Hamburga oraz Szwajcarii.


Przedstawione rysunki są skanami widokówek.

Obecnie rolę Helmy Fischer spełnia w innym, swoim stylu - Zbigniew Podurgiel. I dlatego nieprzypadkowo oboje artyści znaleźli się na jednej grafice, którą można zatytułować - Helma i Zbyszek (po kliknięciu pojawi się nieskażony rysunek Zbigniewa Podurgiela).

Rysunek Zbigniewa Podurgiela
A oto twórczość Helmy Fischer wykorzystana na pieniądzu zastępczym (notgeldzie) z 1922 r.

Poniższa (lewa) grafika pokazuje dziedziniec zamku przed 1892 r. tj. ze starym rozmieszczeniem wjazdu. Natomiast na prawej grafice widoczna jest klatka schodowa, o której wiemy jeszcze niewiele.

Poniżej pokazano exlibrisy Helmy Fischer von Oels lub Fischer-Oels (z www.ebay.pl). Dwa pierwsze są związane z Oleśnicą i wykonane dla Oskara Leuschnera i dr Alfreda Fischera (zapewne członek rodziny).



 
Kliknij aby powiększyć

W czerwcu 2004 r. kustosz Galerii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olesnicy - Danuta Obrębska-Kubik zorganizowała wystawę poświęconą Helmie Fischer. Współorganizatorem wystawy była Magdalena Szafkowska z Muzeum Narodowego we Wrocławiu [1], [2], [3]. Z tej okazji wydano folder poświęcony twórczości Helmy Fischer [4], [5].

Literatura: Magdalena Szafkowska. Grafika Helmy Fischer. Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego s. 21-25, nr 2 (7) z 2003.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI