Gdzie stały te domy?
Na zdjęciu poniżej pokazano ujęcie wykonane przez jeszcze nie znanego autora, pokazujące rząd starych domów. Pochodzi ono prawdopodobnie z lat 60-tych. Widać, że w tym miejscu jezdnia została podniesiona i okna znajdowały poniżej jej poziomu. Trzeci budynek w rzędzie ma dziwny kształt. Może ktoś z czytelników rozpozna miejsce ich usytuowania. Może to okolice ul Bocianej? Może Wałowej?


Autor zdjęcia jeszcze nie znany.

8.02.2006. Napisał do mnie Pan Krzysztof Teterwak z Bełchatowa, że pokazane domy stały na ul. Wałowej, od strony ul. Wrocławskiej - w miejscu gdzie obecnie znajduje się pawilon ogrodniczy.

Pan Jan Pelczarski mieszkający w Oleśnicy do 1975 r. potwierdził powyższą opinię i dodał, że te domy nazywano popularnie "Młynami".

Dzisiaj w pokazanym miejscu istnieje jeszcze najprawdopodobniej pierwszy z tych domów, częściowo widoczny jako pierwszy na zdjęciu. Mam wrażenie, że tę stronę najczęściej czytają byli mieszkańcy Oleśnicy.

9.02.2006 r. "Dostawiłem" do wyżej pokazanych domów - pierwszy z nich istniejący obecnie. Jakość montażu jest niezbyt dobra, gdyż nie "złapałem" miejsca skąd fotografował nieznany autor zdjęcia.

Inne zdjęcia pierwszego z tych domów. I obecne usytuowanie tego miejsca.

Szkoda żeby taki piękny stary dom uległ rozbiórce. Może powinno w nim być jakieś muzeum lub inna instytucja kulturalno-oświatowa

I na mapie z 1899 r.

Kolorem czerwonym pokazano domy widoczne na pierwszym zdjęciu - nosiły numery 2; 3; 4 i dom (stodoła, komórka itp.) bez numeracji. Obecnie istnieją jeszcze domy o nr 2 i 5. Dom z numerem 1 to najpewniej b.młyn. Czarną grubą linią pokazano kanał "Młynówkę", która płynęła pod ul. Wrocławską. Wcześniej płynęła pod innym większym młynem znajdującym się na ob. ul. Rzemieślniczej. Żaden z domów po przeciwnej stronie ulicy Wałowej nie przetrwał.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI