Niedługo otwarcie Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią (dalej zwany muzeum) zostanie otwarty dla zwiedzających zapewne na początku maja.

Budynek z prawej to Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Tablica z nazwą

Jedną z form działania muzeum będzie prezentowanie na ekranach i przedstawianie poprzez słuchawki treści historycznych dotyczących Oleśnicy i księstwa oleśnickiego - tak podawały media oleśnickie. Te treści ktoś musi napisać i powinny to zrealizować osoby znające Oleśnicę i jej historię. W tym celu Zakład Budynków Komunalnych wybrał w przetargu instytucję, która dawała rekojmię najtańszego wykonania tego zadania.

Należałoby się spodziewać, że zawartość historyczna skomputeryzowanego muzeum zostanie wykonana fachowo przez znawców zajmujących się historią dolnośląskich miast i konsultowana przez historyków uniwersyteckich piszących o Oleśnicy. Muzeum bowiem jest uznawane potocznie za wyrocznię historyczną. Dlatego po jego otwarciu wszyscy uczniowie szkół startujący w konkursach wiedzy o Oleśnicy będą musieli odpowiadać zgodnie z tekstem pokazywanym na ekranie monitora (usłyszanym w słuchawkach). Na te teksty będą się też powoływać publicyści, czyli muzeum będzie miało dużą moc kreowania historii miasta.

Z usłyszanych plotek (wszystko jest objęte wielką tajemnicą) wynika, że podobno teksty do muzeum piszą osoby nawet nie znające Oleśnicy, ani jej historii (szkoda, że media oleśnickie nie przeprowadziły wywiadu z twórcami muzeum). Wobec tego można oczekiwać, że teksty będą obarczone wieloma błędami. A podział historii na: "Księstwo 1255-1884 oraz Nowoczesność 1884-1945 i Współczesność po 1945 roku" wzbudza znaczne zaskoczenie.

Postaram się w najbliższych miesiącach przestudiować zawartość historyczną muzeum i przedstawiać rezultaty czytelnikom mojej strony. Szczególnie będę szukał tekstów, które prezentuję na tej stronie (często nigdzie wcześniej niepublikowanych), będące moim małym wkładem w historię Oleśnicy. A to dlatego, że nie wyraziłem zgody na ich wykorzystywanie.

Analizę zacznę od makiety miasta. Czytelnik strony przysłał mi jej małe zdjęcie wykonane komórką. Z kilku widocznych niewyraźnych szczegółów wynika, że będzie o czym pisać. Makietę miasta winny tworzyć osoby znające każdą zmianę konstrukcji ważnych budowli na przestrzeni wieków. A czy wykonawcy, którzy niedawno zobaczyli Oleśnicę mają taką wiedzę? Wątpię!

W muzeum jedna sala będzie przeznaczona na prezentację zbiorów oleśnickich kolekcjonerów. Tę salę należy obowiązkowo odwiedzić, gdyż można będzie w niej zobaczyć ciekawe i cenne zbiory dotyczące Oleśnicy. Może zobaczymy jeszcze i inne eksponaty przybliżające oleśnicki DSzH do prawdziwego muzeum? O wszystkim dowiemy się po 29 kwietnia 2014 r.

Zobacz: Artykuł z Panoramy Oleśnickiej z 2008 r. Czy będzie muzeum? Miasto na pewno go nie utworzy


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pr
ęgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwa
żyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI

.