Zagadkowy piec (?) w zamku oleśnickim
23.02.2009 r.

Kilka lat temu pracownicy zamku (pod kierownictwem Zbigniewa Napartego), skuwając tynk w pomieszczeniu recepcji, odkryli otwór w ścianie i kanał prowadzący zapewne do komina. Otwór ten został spenetrowany i okazało się, że łączy się on szerokim kanałem kominowym z konstrukcją podobną do jakiegoś pieca, znajdującego się piętro wyżej. W nim swobodnie mieścił się szczupły mężczyzna. Otwór nie został ponownie zatynkowany i posłużył do wybudowania imitacji kominka. Widać to na poniższym zdjęciu.

Odkryty otwór obudowano kominkiem. Zapewne kiedyś był w tym miejscu piec do przygotowania posiłków

Konstrukcja, piec (?) do której prowadził przewód kominowy została pokazana niżej.

"Piec" widok z przodu.
Pozostała część wystaje zza ściany
widok z boku

Nie miałem czasu, ani możliwości wykonania pomiarów i zdjęć dobrym aparatem. Piec ma około 4 metrów wysokości, szerokość ok. 2,5-3 m i głębokość ok. 3-3.5 m. Nie wiadomo, do jakich celów był używany. Może służył do wędzenia? A może miał ogrzewać pomieszczenia?

Niżej pokazałem zdjęcie fragmentu skrzydła północnego. Na parterze mieści się obecnie recepcja zamku, wyżej znajduje się pomieszczenie magazynowe, mieszczące pokazany wyżej piec. Ponad pochyłym dachem widoczny jest komin, prowadzący od wzmiankowanego pieca. Budynek ten, wybudowany w XVIII wieku, pełnił rolę pomocniczą, służył administracji zamku. Wg rysunku F.B. Wernera był kiedyś wyższy i miał płaski dach.

Dodano 14.03.2014 r.
Wyjaśnione przeznaczenie "pieca"
12 marca 2014 r. zamek oleśnicki odwiedził dr inż. arch. Artur Kwaśniewski z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się m. in. w badaniach zamków na Śląsku (np. w Dobroszycach) i w hrabstwie kłodzkim. Tym razem wykonywał zdjęcia do swojej książki. Przed opuszczeniem zamku poprosiłem A. Kwaśniewskiego o opinię na temat zagadkowego pieca. Wcześniej oglądaliśmy pomieszczenie obecnej recepcji, a potem przeszliśmy piętro wyżej. Zdaniem dra A. Kwaśniewskiego jest to tylko okap pieca znajdującego się kiedyś w obecnej recepcji i jednocześnie największa zachowana konstrukcja tego typu w budowli rezydencjonalnej na Śląsku. Po zlikwidowaniu pieca okap został zamurowany, a nie rozebrany.


Schematyczne przedstawienie sytuacji z XVIII w.

Tak więc, dzięki pomocy fachowca, kolejna zagadka zamkowa została wyjaśniona. Gdyby zamek częściej odwiedzali naukowcy zajmujący się historią architektury - wyjaśniłoby się szereg innych zagadek związanych z historią powstawania i zmian w konstrukcji elementów zamku. Niestety, miejscowości Dolnego Śląska po prawej stronie Odry wydają się być mało ciekawe dla naukowców.

Zobacz również: http://www.olesnica.org/Budowa_skrzydloPolnocne.htm


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI