Marek Nienałtowski
W Oleśnicy śmierć z rąk hitlerowców już jest niemedialna

   

Niedawno na murach więzienia pojawiła się bardzo skromna, także edytorsko, tablica poświęcona pamięci patriotów - Żołnierzy Polski Podziemnej, którzy byli osadzeni w tym więzieniu, osądzeni w budynku sądu i zgładzeni we Wrocławiu.

Tablica powstała na podstawie ważnego dla historii Oleśnicy artykułu umieszczonego w Kwartalniku Powiatu Oleśnickiego nr 1 z 2011 r. autorstwa Anny Kołodrubiec "Wyroki nazistowskiego OLG-POSEN w niemieckim Oels", w którym to zdarzenie opisano. Chcąc je bardziej rozpropagować w internecie, podałem na stronie nazwiska skazanych na karę śmierci (21. żołnierzy) i na kary obozu koncentracyjnego (43. żołnierzy - dla części z nich to byla także kara śmierci). Pani A. Kołodrubiec napisze jeszcze o innych polskich patriotach, których los zostal związany z więzieniem oleśnickim.

Urząd Miasta nie podał do publicznej wiadomości zamiaru zawieszenia tablicy. Nikomu z władz Oleśnicy nie chcialo się przyjść i uroczyście odslonić tablicę, wspomnieć patriotów, którzy zginęli (trafili do obozów) za Polskę. Gazety w związku z tym nic nie napisały. Nawet nie było żadnej wzmianki na portalu UM Oleśnicy. Ot - drobnostka, mało ważne zdarzenie, nie służące niczemu, nawet promocji miasta. A przy kolejnym święcie państwowym burmistrz będzie pod poniemieckim pomnikiem rozwodził się o patriotyźmie.

Gdyby zajęli się tym Kibice Ślaska i inne stowarzyszenia, być może, umieściliby bardziej dostojną tablicę i dokonali uroczystego odsłonięcia z udziałem mieszkańców. Miejsce pod tablicą byłoby przystosowane do zapalania zniczy i złożenia kwiatów. Nie bylaby ona zapomniana w dniach świąt (co omawianej grozi). Przykład widać na powyższym zdjęciu. Jedni szanują krew żołnierską, innym ona obojętna.

Mieszkańcy Oleśnicy powinni znać fakty związane z polską historią w niemieckim Oels. Należy promować tych żołnierzy i ich patriotyzm. Przypominać straszliwy los jaki zgotował im hitlerowski wymiar "sprawiedliwości". Dzięki temu tekstowi internauci dowiedzieli się, że tablica taka istnieje i w jakiej publikacji należy szukać szczegółów.

P.S. Czy jeśli ktoś zapali znicz pod tablicą - naruszy jakieś przepisy Zakładu Karnego?


Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI