Marek Nienałtowski
Były następca tronu Cesarstwa Niemieckiego i były król Saksonii inwestują w przemysł Dobroszyc
10.01.2023 r.

W 1926 r. wspólnie książę Wilhelm oraz były król Saksonii Fryderyk August III zainwestowali w tartak w Dobroszycach, a w 1930 r. dobudowano do niego fabrykę parkietu. Nie były to zwykłe klepki spotykane w naszych mieszkaniach w PRL. Tam także produkowano artystyczne zestawy parkietowe do wyposażenia sal zamków, pałaców, domów osób zamożnych itp.


Na fragmencie mapy 4770 z 1912 r. pokazano w prawym górny rogu (strzałka) rozmieszczenie ówczesnego terenu tartaku.
Na mapie z 1907 r. jeszcze tartak nie istnieje, czyli powstał w latach 1907-1912 r.


Na fragmencie mapy 4770 z 1937 r. pokazano oprócz tartaku obszar zajęty przez Fbr, czyli fabrykę. Można sądzić, że oprócz parkietu, desek podłogowych
już rozwinięto produkcję elementów z drewna np. domów

Po śmierci ojca w 1932 r. jego syn książę saksoński Fryderyk Krystian przejął fabrykę i tartak w Dobroszycach, którego nazwa już brzmiała Przetwórstwo Drewna w Dobroszycach (Holzverwertung Juliusburg) - jeszcze w 1935 r. był właścicielem firmy, co wynika z poniższej reklamy. Nie wiadomo, kiedy wycofał się z tego "interesu" były następca tronu Wilhelm.


W reklamie podają, że właścicielem Holzverwertung Juliusburg jest książę
saksoński Fryderyk Krystian

Niestety, książę saksoński Fryderyk Krystian musiał wkrótce ogłosić upadłość i wiele jego przedsięwzięć (włącznie z zamkiem w Szczodrem) trafiło pod młotek. Także Holzverwertung Juliusburg przeszedł w ręce firmy z Berlina.


Źródło: ebay.de

Nowy nabywca ogłaszał w materiałach reklamowych, że oprócz tarcia drewna - także zajmuje się produkcją domów pod klucz z drewna impregnowanego (długoletnie i częściowo odporne na ogień). Okazuje się, że było to prawdą, bo te domy jeszcze istnieją w kilku miejscowościach. Wtedy zaczęto budować też baraki, na które był wielki zbyt w związku z budową obozów koncentracyjnych, a po 1939 - obozów jenieckich m.in. w Oleśnicy. Były one używane jeszcze przez wiele lat po wojnie. Na przykład jako szkoła w Oleśnicy. Także zaczęto wykonywać składane garaże, których projektantem był oleśniczanin, również je opatentował. Szczególnie przydatne były w dzielnicach willowych.

Ten tartak (Zaklad Przemyslu Drzewnego) istniał również po wojnie do 1991 r. Produkował m.in. drewno budowlane, parkiety, deski podłogowe, okleiny, itp. Dzisiaj na byłym terenie tartaku znajdują się różne firmy.

Powyższy tekst jest bardzo ogólny. Podstawą jego była informacja, że dwóch znaczących arystokratów kupiło w Dobroszycach tartak i go rozbudowało. Dalej jest oparty głównie na materiałach reklamowych. Mieszkańcy Dobroszyc mogą tekst rozbudować, ewentualnie przysłać uwagi lub materiały z lat powojennych.

Literatura:

Das Buch der Stadt Oels in Schlesien / hrsg. vom Magistrat der Stadt Oels in Schlesien anläßlich des 675 jährigen Stadtjubiläums. Bearb. vom Schlitzberger. Berlin. 1930


Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI

https://repcyfr.pl/dlibra/doccontent?id=11779