Marek Nienałtowski
Izba Pamięci ziomkostwa byłych mieszkańców Oels/Oleśnicy

2005 r.
Uzupełniono 05.08. 2008 r.
W związku z brakiem zainteresowania ziomkostwa nawiązaniem kontaktu z obecnymi mieszkańcami Oleśnicy (brak odpowiedzi na moje listy) - usunąłem ze strony apel o współpracę oraz inne linki. W tłumaczeniu tekstów na j.niemiecki pomagał mi Mirosław Gutowski, któremu za niepotrzebny trud dziękuję.

W Hechingen (miasto bliźniacze - partnerskie Oels) umieszczono Izbę Pamięci, w której są przechowywane różne pamiątki.

Budynek w Hechingen, w którym mieści się Izba Pamięci (Heimatstube) byłych mieszkańców Oels. Fot. Paweł Tacik
Na 700 lecie lokacji Oleśnicy/Oels i miasta Hechingen wydano w 1955 r. wspólny medal, na którym pokazano zamek Hechingen i herb miasta obok herbu Oleśnicy/Oels
Pomnik z 1955 r. na cmentarzu
w Hechingen, poświęcony miastu
i byłym mieszkańcom

Izba pamięci zajmuje dwa małe pokoje z niewielką ilością pamiątek - głównie są to zdjęcia i obrazy zamku, sztychy Meriana, Meisnera, akwaforty Helmy Fischer, herby Oleśnicy, Bierutowa i inne. Widać również na zdjęciach pozłacany(?) kielich mszalny, jakąś koronę oraz rzeźbę. Jest tam także mapa Niemiec z zaznaczonymi granicami sprzed 1945 r. Niestety, nie istnieje ich spis. Brak jest ich zdjęć w zbliżeniu.

   
Powyższe zdjęcia są autorstwa dra Pawła Tacika, który odwiedził Izbę Pamięci i wpisał się do księgi pamiątkowej, podając także informację o istnieniu tej strony

Adres ziomkostwa Oels: Heimatstube Kreis Oels
Schlossplatz 5
D-72379 Hechingen
Germany

20.12.2014 r. dostałem link o Izbie Pamięci mieszkańców Oels w Hechingen 

Ziomkostwo Oleśniczan wydaje czasopismo poświęcone m.in. historii Oleśnicy. W latach 1952 - 1979 wychodziło Oelser Heimatblatt.

Spis jego zawartości można obejrzeć na http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Heimatblatt.pdf

Po 1980 r. zaczęło wychodzić Oelser Heimatkreisblatt. Spis jego zawartości można obejrzeć na http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Heimatkreisblatt.pdf

W Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego znajdują się następujące numery tych czasopism. Nie zostały zdigitalizowane, czekają na osobę, która zechce zapłacić za skanowanie:

Oelser Heimatblatt [sygn.: GSL P 28607 III] w BUWr lata 1952-1979 zasób prawie kompletny, ok. 28 roczników po ok. 70 numerów w pierwszej dekadzie, 150-200 numerów w latach 60-ych i 250-300 numerów rów w latach 70-ych.
Oelser Heimatkreisblatt [sygn.: GSL P 30418 III] w BUWr lata 1980-2002 zasób prawie kompletny, ok. 23 roczniki po 12 numerów rów w roku.

Niektóre ze starszych numerów Oelser Heimatblatt i nowsze Heimatkreisblatt można obejrzeć w Dziale Dokumentów Życia Społecznego PiMBP w Oleśnicy.

http://www.gca.ch/Oels.htm - strona genealogiczna (poszukiwanie korzeni) poświęcona powiatowi oleśnickiemu. Wiele ciekawych informacji z historii Oleśnicy i okolicznych miast i wsi.

Dodano 27 sierpnia 2011.
Od początku tego roku została zamówiona prenumerata czasopisma ziomkostwa Oleśniczan z 2011 r. Niestety, w tych numerach zauważa się więcej polityki, niż informacji o starej Oleśnicy i powiecie.

Niemiecki tekst wspomnieniowy Reinhard Pilz OELS 1945. Ich war 15 (Jahre alt) tam także polskie tłumaczenia (z DŻS PiMBP w Oleśnicy). Autor tych wspomnień Reinhold Pilz był w latach 1953-1966 pierwszym przewodniczącym Związku Oleśniczan. Był zwolennikiem współpracy byłych i obecnych mieszkańców. Obecna przewodnicząca (od 1994) Ursula von Bülow była wrogo do tego nastawiona.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI