Marek Nienałtowski
Książki dotyczące powojennej historii powiatu i gminy Oleśnicy, miasta i gminy Syców oraz promocji Powiatu Oleśnickiego
20.07. 2024 r.

Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości, ani przyszłości
Robert Heinlein


Niżej w krótkiej formie przekażę informację o wydanych książkach dotyczących okresu od 1945 r. do czasów obecnych.

1. Gmina Oleśnica. Historia samorządu i administracji 1945-2018. Autorzy: Leszek Zugaj (lata 1945-1989) i Roman Rybak (lata 1990-2018). Rok wydania 2018, Oleśnica. 269 s. Wstęp napisał Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina

W książce znajdziemy indeks nazwisk liczący 11 stron, bibliografię, spis 138 tabel, spis kilku map, spis 39 zdjęć i spis 29 sołectw.

Jest to pierwsza wydana książka z tej dziedziny w Powiecie Oleśnickim. Każdy kto zamierza pisać o powojennej historii wsi - znajdzie w niej podstawowe informacje o osobach związanych z Gminą Oleśnica. Książkę tę dostałem w 2018 r. w Urzędzie Gminy.


 

2. Historia samorządu i administracji w mieście i gminie Syców 1945-2020. Autorzy: Leszek Zugaj (część I, lata 1945-1989), Roman Rybak (część II. lata 1990-2020). Syców 2020


Książka jest starannie wydana, z twardymi okładkami (waży ok. 1,5 kg!) - liczy 539 stron z tego ok. 400 stron napisał R. Rybak. Wydana przez Urząd Miasta i Gminy w Sycowie w 2020 r. Wstęp napisał Dariusz Maniak Burmistrz Miasta i Gminy Syców.
Książka bogato ilustrowana - zawiera 191 zdjęć, z zauważalnie dużą bibliografią. Wielką zaletą książki są załączone życiorysy burmistrzów i Przewodniczących Rady Miejskiej. Opisano walkę Sycowa o powrót do Dolnego Śląska, ale i o uzyskanie rangi miasta powiatowego. Wrócili na Dolny Śląsk, ale nie zostali miastem powiatowym. Także szeroko ujęto walkę o szpital. Przez to książka nie jest tylko zbiorem tabelek - czyta się ją bardzo dobrze, co jest jej dużą zaletą. Osobiście uważam, że intelektualnie miasto zasługiwało na rangę powiatu - miało muzeum i wydawało więcej książek niż Oleśnica. W 2006 r. nazwałem Syców stolicą wydawniczą powiatu.
Spotkanie autorskie dotyczące książki


3. Powiat Oleśnicki. Historia samorządu i administracji. Autorzy: Rozdział I - Leszek Zugaj, rozdziały II, III, IV - Roman Rybak. Oleśnica 2024.

Spis Treści

I. Wyzwania i zmiany, czyli administracja................................ s.6

II. Jak reaktywowano powiat, czyli Samorząd........................s. 35

III. Wspólne Budowanie, czyli osiągnięcia ...............................s. 52

IV. Ludzie są najważniejsi, czyli samorządowcy ......................s. 84

Wydawca Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja. Finasowanie ze środków Powiatu Oleśnickiego. Wstęp napisał Starosta Oleśnicki Sławomir Kapica. Książka liczy 111 stron i zawiera 42 zdjęcia. Ciekawy jest rozdział IV, w którym wymieniono wszystkie osoby startujące w wyborach w latach 1998 -2018. Wymienieni są Starostowie (bardzo dobrze wspominam cenną współpracę ze starostą Zbigniewem Potyrałą), Wicestarostowie, Przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego. Na ostatnim zdjęciu są pokazani Radni Rady Powiatu Oleśnickiego VI kadencji. Książka wydana w 2024 r. Publikacja dostępna do kupienia w Oleśnicy, w Czytelni Książek i Prasy przy ul. M. Reja w godzinach otwarcia. Cena 15 zł.


Dobra opinia o wcześniejszych książkach spowodowała, że Romanowi Rybakowi zlecono napisanie popularnej książki promującej Powiat Oleśnicki. Wydawcą została także Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja, a sfinansowano ją ze środków Powiatu Oleśnickiego. Książka ma twarde okładki, wydrukowana na dobrym papierze i dużą czcionką.

4. Powiat Oleśnicki. Poznaj, pokochaj... zostań. Autor Roman Rybak. Oleśnica 2024

 

Sławomir Kapica - Starosta Oleśnicki - chciałby, aby poprzez tę książkę czytelnicy - począwszy od młodzieży, po seniorów - poznali powiat oleśnicki z każdej strony - od zabytków poprzez przyrodę, po przemysł i rzemiosło. Aby przemierzyli powiat rowerowymi ścieżkami, a potem skosztowali jego kulinarnych przysmaków. O tym wszystkim czytelnicy przeczytają na 300 stronach książki i zobaczą na 170 ilustracjach. Mają one przedstawić piękno powiatu, możliwości brania udziału w kulturze, sporcie, wypoczynku, edukacji, ochronie zdrowia, itd., i ostatecznie - pokochać i zostać (zamieszkać), bo taki jest cel promocji miast i wsi. Publikacja jest dostępna do kupienia w Oleśnicy, w Czytelni Książek i Prasy przy ul. M. Reja w godzinach otwarcia. Cena 65 zł. Spotkanie autorskie dotyczące książki.

Uwaga. Burmistrz J. Bronś, w odróżnieniu od innych samorządowców, nie widział potrzeby wydania książki z historii samorządu i administracji w latach 1945-2022. Dlatego większość mieszkańców Oleśnicy nie ma żadnej wiedzy o tym ciekawym okresie historii miasta. Powinniśmy znać nazwiska wszystkich rządzących miastem od 1945 r. Niektórzy z nich z byli dobrymi gospdarzami i pozostawili po sobie wiele budowli oraz dobrych wspomnień (np. Franciszek Gawlik, którego nie należy wspominać w Oleśnicy). Może burmistrz Adam Horbacz naprawi ten błąd?


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI