Wykopana kula armatnia

Oleśnica oraz zamek były kilkakrotnie zdobywane w okresie m.in. średniowiecza, a szczególnie w trakcie wojny trzydziestoletniej. Podczas tych zdarzeń mogła być wykorzystywana artyleria zarówno artyleria obronna (miejska i zamkowa, o której jeszcze nic nie wiemy) jak i wojsk atakujących. Ślady użycia artylerii były widoczne podczas wykopalisk, gdy odnajdowano kule armatnie. Kule armatnie (pełne, bez ładunku wybuchowego) najczęściej można odnaleźć pod murami miejskimi lub zamkowymi oraz jako niedoloty - w fosach.

Pierwszych znalezisk dokonano przy okazji remontów muru przy ul. Wałowej (lata siedemdziesiąte), gdzie odnaleziono dwie kule. Zostały one wmurowane w mur (od strony wewnętrznej - miało to jakieś uzasadnienie. Może prozaiczne - aby były "na widoku" - ochrona przed zbieraczami). W literaturze brak jest informacji na temat tego znaleziska.

Obecnie (lipiec 2005) podczas poszukiwań kierowanych przez Pana Edwarda Drużyłowskiego z Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej z Wrocławia - udało się dokonać podobnego "artyleryjskiego" znaleziska. W wykopie mającym ocenić miejsce rozmieszczenia fosy (zdjęcie poniżej)

Udało się odnaleźć kulę armatnią.


Pan Edward Drużyłowski ogląda swoją zdobycz
.


I kula armatnia w powiększeniu.

Po pomiarach okazało się, że posiada ona średnicę ok 80 mm i masę ok. 2,3 kg (rdza musiała "zjeść" ok. 0,1 kg). Czyli była strzelana z popularnej "6-cio funtówki" zwanej oktawą Z czasem uda się zdobyć zdjęcie (rysunek) armaty tego kalibru. Z porównania okazało się, że kula ta jest zbliżona wymiarowo do kul znajdujących się w niedalekiej odległości od tego znaleziska - pod murami miejskimi. Czyli kule mogą pochodzić z tego samego szturmu (obrony) miasta. Nie ustalono z jakiego okresu pochodzi ta kula.

Literatura:
Sondażowe badania archeologiczno-architektoniczne niezbędne do realizacji projektu zagospodarowania terenu podzamcza w Oleśnicy (VI-VII 2005). Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska. Wyk. Edward Drużyłowski, Czesław Lasota, Andrzej Legendziewicz, Marek Nienałtowski. Wrocław 2005.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią?
Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
Ciekawostki (ponad 500 tematów)