Marek Nienałtowski
Wznowienie książki o Podiebradach ziębicko-oleśnickich
04.02.2023 r.

28 stycznia 2023 r. miałem przyjemność spotkać się z Leszkiem Antonim Więckowskim z Fundacji Księstwo Ziębickie, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Dukatus" oraz Jackiem Sobko redaktorem czasopisma (półrocznika) wydawanego od 2019 r. w Ziębicach o nazwie Acta Sambisiensis (Sambis to najstarsza nazwa Ziębic). Okazuje się, że Fundacja Księstwo Ziębickie chce wznowić moją książkę "Podiebradowie w dziejach księstwa ziębicko-oleśnickiego 1495-1647". Wcześniej rozmawiali z księdzem infułatem Władysławem Ozimkiem - wydawcą książki, który się zgodził na jej wznowienie. Ja także wyraziłem zgodę. W ramach wynagrodzenia mam dostać 20 książek, które roześlę do bibliotek polskich, czeskich i niemieckich. W szczególności do tych, do których wysłałem moje książki o Wirtembergach, gdyż są, jak gdyby pierwszym tomem. Z prawej widać jak będzie wyglądać okładka mojej książki. Będzie to może tom VI i pod spodem znajdzie się tytuł książki. Tłem może być coś, ktoś z historii Podiebradów, może w związku z Ziębicami? Niżej będzie miejsce wydania Ziębice 2023. Nakład może 200-300 egz. Książka nie będzie sprzedawana, a tylko przeznaczona do promocji miasta (wcześniejsza okładka ksiązki).

Dostałem kilka numerów czasopisma Acta Sambisiensis i dowiedziałem się, że Fundacja Księstwo Ziębickie jest wydawcą tego czasopisma i jest ono współfinansowane z budżetu Gminy Ziębice. Ma objętość zależnie od numeru 100-280 stron. Nakład 200 egz. Okazuje się, że prawie 9-cio tysięczne miasto Ziębice wydaje dobre, ciekawe czasopismo, w którym artykuły piszą naukowcy i regionaliści. Kiedy powstawało czasopismo w Ziębicach, to w prawie 40-sto tysięcznej Oleśnicy burmistrz Bronś kazał zaprzestać wydawania czasopisma Miscellanea Oleśnickie. Nie dlatego, że miasta nie było stać na jego wydawanie - tylko dlatego, że publikowali w nim (zasiadali w redakcji) także osoby, które były nastawione krytycznie do jego działań.

W III tomie Acta Sambisiensis znajdują się artykuły z jednodniowej konferencji naukowej odbytej w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Napisano we wstępie, że muzeum zamierza raz na kilkanaście miesięcy organizować takie jednodniowe konferencje, a Fundacja Księstwo Ziębickie wydawać referaty z konferencji. W Oleśnicy nie ma muzeum z prawdziwego zdarzenia i nie będzie ono organizować konferencji naukowych. W Oleśnicy nie istnieje żadne życie naukowe, nie ma szans na zorganizowanie takiej konferencji naukowej jaką zorganizowano za czasów Burmistrza Michała Kołacińskiego w 2017 r.

W Ziębicach istnieje Towarzystwo Przyjaciół Ziębic - w Oleśnicy też istniało TPO. Ale członkowie towarzystwa wiedzieli, że mają siedzieć cicho i nie próbować wnosić żadnych postulatów do burmistrza Bronsia, bo ich nie zrealizuje. Burmistrz Bronś miał konsultować z TPO podejmowane decyzje, tylko raz za mojej kadencji przysłał pytanie czy ulicę nazwać jęczmienną, czy buraczaną (dokładnych nazw nie pamiętam, ale sens pytania o nazwę ulicy był taki). Burmistrz był zadowolony, że działalność TPO została zakończona w związku z niechęcią członków TPO uczęszczania na zebrania.

Ostatni konkurs ze znajomości historii Oleśnicy dla szkół podstawowych odbył się w okresie rządów Burmistrza M. Kołacińskiego.

Za czasów Burmistrza M. Kołacińskiego wydano 10 istotnych książęk historycznych związanych z Oleśnicą. Większość jest wyprzedana. Ciągle mam pytania o możliwościach zakupu moich książek. Niedawno książkę o zamku oleśnickim chciał kupić jeden z wyższych oficerów policji z Oleśnicy. Wcześniej o zakup 2 egz. prosili z OHP w Oleśnicy. W Oleśnicy żadnej mojej książki nie wznowią, chyba, że zmieni się burmistrz. Dodruk książki o zamku może kosztować ok. 30 zł. W księgarniach większych miast sprzedawali ją po 80-105 zł. Inny burmistrz będzie widział w tym interes - jest promocja i zysk.

Dyletanci rządzą promocją historyczną Oleśnicy.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI