Marek Nienałtowski
W Oleśnicy powstały w 1839 r. pierwsze dagerotypy na Śląsku

Dagerotypia jest najstarszą techniką fotograficzną powstałą we Francji w 1839 r. Umożliwiała ona uzyskanie fotograficznego obrazu na posrebrzanej miedzianej płytce tylko w jednym egzemplarzu. Obrobioną chemikaliami płytkę z fotograficznym obrazem oprawiano za szkłem w kartonowe lub skórzane ozdobne ramki i w tej postaci trafiały do klientów. Tą metodą uzyskiwano fotografie do ok. 1860 r. (wg Wikipedii).

W związku z tym, że obróbka zdjęć wymagała odczynników i wiedzy z zakresu chemii - zajęli się nią początkowo również aptekarze. I tak było w Oleśnicy. Dagerotypią zaczął się zajmować już w 1839 r. aptekarz Oswald (właściciel apteki "Pod Lwem"). Jego dwa dagerotypy ukazujące zimowe widoki rynku oleśnickiego: pierzei południowej i północnej, trafiły na "Piątą wystawę wyrobów ojczystej myśli technicznej" we Wrocławiu w sierpniu 1840 r.
Były to DWA Z PIĘCIU NAJWCZEŚNIEJSZYCH DAGEROTYPÓW NA ŚLĄSKU. Dwa inne pochodzily z Wrocławia i jeden z Nysy. Dzięki temu Oleśnica stała się prekursorem fotografii na Dolnym Śląsku

Powyższą informację (źródło: "Dagerotyp NR 22", Wanda Mossakowska przy współpracy Z. Wielowiejskiego, Początki fotografii w Polsce. Czas dagerotypii str. 77, Warszawa 2013) przysłał mi Bogusław Szybkowski z Opola - właściciel firmy wydawniczej MS oraz kolekcjoner pocztówek i zdjęć z Dolnego Śląska. Pan Bogusław od wielu lat przysyła mi również skany zdjęć wykonanych przez oleśnickich fotografów, które zamieszczam na stronie. Ostatnią przesyłkę skanów fotografii autorstwa Otto Muecke pokazuję niżej.

Skany fotografii z zakładu Otto Muecke przysłane ostatnio przez B. Szybkowskiego

Przez pewien czas wspólnie tropiliśmy zapewne dwóch - trzech braci (?) Maxa Herdena, którzy także zajmowali się fotografią i mieli swoje atelier w Opolu, Strzelinie i może w okolicach Jeleniej Góry. Niestety, ja niewiele mogłem wnieść do tych poszukiwań. Również pojawiało się w okolicach Brzegu nazwisko fotografa A. Grögera (na wystawie fotograficznej w 1885 r. w Warszawie zdobył złoty medal), który mógł się kojarzyć z "naszym" A. Grögerem, ale raczej nie miał z nim nic wspólnego. Po przeczytaniu poniższej książki okazało się, że miał on na imię Abraham.

Ostatnio B. Szybkowski wydał Historia fotografii w Brzegu 1843-1944. Może pojawi się analogiczna książka dotycząca Oleśnicy?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI