Marek Nienałtowski
Zakopane tablice nagrobne

Co roku, w miesiącach wrzesień - październik, mam przyjemność spotykać Pana Adama Fedorowicza, który jest wnikliwym obserwatorem i znawcą najskrytszych zakątków miasta. Ponadto jest zbieraczem wszelakich oleśniczanów (widokówki, zdjęcia, monety itp.), których skany przekazuje do umieszczenia na tej stronie. Przy okazji tych spotkań, dowiaduję się o wielu istotnych informacjach. Tym razem, przekażę uzyskaną od Pana Adama informację o zakopanych tablicach nagrobnych.

Zakopana tablica na podzamczu
06.09.2006 umieściłem w Nowościach natępująca informację:
Ciekawa notatka prasowa z "Gazety Robotniczej" z 4.06.1971 r. z archiwum DŻS PiMBP.
"Tajemnica Oleśnickiego zamku. W czasie restauracji oleśnickiego zamku ekipa budowlanych natrafiła na 2 nagrobkowe tablice kamienne. Powołany przez prezydium MRN w Oleśnicy ekspert - nauczycielka Technikum Mechanicznego w Oleśnicy Janina Michalska odczytała tekst oraz określiła wiek eksponatów. XVII wieczne tablice wzbogacą zbiory oleśnickiego muzeum [załączono zdjęcie, na którym widać dużą i cieżką tablicę, z lekko uszkodzonym rogiem, wykopaną z ziemi]. Podpis pod nim: Janina Michalska oraz sekretarz Prezydium MRN w Oleśnicy Edward Styczeń badają nagrobne tablice."
Czy ktoś z czytelników strony pamięta to odkrycie i zna los obu tablic?

Zdaniem Pana Adama tablica (e) ta nie trafiła do żadnego muzeum i ponownie zakopano ją w tym samym miejscu.

Zakopane tablice z cmentarza przy kościele NMP i św. Jerzego
Każdy kościół oleśnicki posiadał do XVII-XVIII w., a niektóre nawet do początków XIX - swój cmentarz. Kościoły mieszczące się na obszarze, ograniczonym murami miejskimi, miały niewielkie cmentarze, na których chowano osoby zamożne i (lub) zasłużone dla kościoła. Do nich należał cmentarzyk przy kościele NMP i św. Jerzego, który przylegał do muru kurtynowego (obronnego). Z tego względu niektóre tablice nagrobne były w niego wmurowywane. Tablice o małych wymiarach (np. dziecięce) były umieszczane w dolnej części muru. Większe tablice - na wysokości wzroku człowieka i wyżej.

Po zamknięciu cmentarza ok. 1825 r. niektóre z tablic mogły zostać przeniesione przez rodzinę na inne cmentarze. Tablice "porzucone" mogły zostać "zagospodarowane" powtórnie przez kamieniarzy. Dlatego po II wojnie światowej zostało ich niewiele. Podczas remontu muru obronnego w latach 60-tych zostały one ostatecznie zdjęte i zakopane w pobliżu muru. Wgłębienia po dużych tablicach zostały zamurowane podobną cegłą, wgłębień po tablicach dziecięcych niezamurowano.

 

Mur kurtynowy przy kościele NMP i św. Jerzego. Linią ciągłą pokazano prawdopodobne miejsca zakopania tablic

Widoczne wgłębienia po małych tablicach (dziecięcych?).

W związku z tym, staje się bardziej zrozumiały e-mail, który przysłał kilka miesięcy temu Adam Klupś "Około 8 lat temu obok kościoła św Jerzego i NMP (praktycznie w lini prostej od wieży kościoła) stała oparta o mur obronny (potem leżała) marmurowa płyta nagrobna poświęcona osobie o nazwisku Sophia Elisabeth Kionchin (Kionckin?) ur. 1775, zm. 1794 r." W związku z tym pytałem " Może ktoś z czytelników strony pamięta tę płytę? Może ktoś zrobił zdjęcie? Co się z nią stało?"

Pan Adam powiedział, że jest to płyta, którą wydobyto przy okazji jakichś wykopków z zaznaczonego na najwyższym zdjęciu miejsca. Płyta ta jakoby została przewieziona przez UM do jakiegoś magazynu?

Wniosek:
Znamy prawdopodobne miejsce zakopania kilku - kilkunastu płyt nagrobnych. Wierzę, że nadejdzie kiedyś taki czas, że staną się one cennym elementem historycznego wystroju naszego miasta i zostaną wydobyte. Powinny trafić ponownie w te miejsca, skąd je usunięto. Stanowią one element historii miasta.

Już wiadomo co się stało z tą plytą.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI