Marek Nienałtowski
Zabytkowy dom o konstrukcji szkieletowej obłożono płytami styropianowymi
17.10.2015 r.

W XIX w. budynki budowane poza murami miasta często posiadały ściany szkieletowe wypełnione cegłami, które były nazywane murem pruskim. Zdarzały się też jeszcze budynki wykonane ze ściany szkieletowej z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym, które zwano szachulcami (wg definicji z Wikipedii, powtarzanej w wielu opracowaniach). Takie budynki były jeszcze widoczne na widokówkach i zdjęciach z ul. Mynarskiej sprzed 1945 r. Niedawno z zaskoczeniem zobaczylem odnawiany dom przy ul. Młynarskiej 5, który jak się okazało, posiadał od I piętra konstrukcję szkieletową. Budynek ten prawdopodobnie był najstarszy w tej pierzei, gdyż samotnie (nie licząc młyna wodnego) istnieje na planie z ok. 1870 r.


Dom o konstrukcji szkieletowej umieszczonej na murze parteru

Można sądzić, że jest to dom o konstrukcji mieszanej, której niewielka część jest wykonana w postaci muru pruskiego, a druga, dłuższa, w postaci prawdopodobnie szachulca.

Mur pruski stanowiący niewielką część budynku
Szachulec stanowiący większą część ściany budynku

Sądziłem, że usunięto tynk, aby odnowić konstrukcje szkieletową. Wówczas dom mógłby wyglądać jak na poniższej ilustracji przed otynkowaniem i/lub bieleniem.


Pokazałem w photoshopie jak mógłby wyglądać szkielet po konserwacji


Okazało się, że ze względów ekonomicznych całą scianę przykryto płytami styropianowymi


Przykład z bliskiej wschodniej zagranicy, z nowymi budynkami, stylizowanymi malowaniami
lub deskami na stare budownictwo szkieletowe


Tak mógłby wyglądać ten budynek po pomalowaniu. Byłoby widać,
że jest wiekowy i posiada konstrukcję szkieletową

Dodano 19.10.2015 r.
Pan Wiesław Mazurkiewicz napisał, że na ul. Krzywustego 5a-5c właśnie tak postąpiono "Ten dom był docieplany, przykryto fragment z konstrukcją szkieletową styropianem a następnie na fasadzie pomalowano podział zgodny z konstrukcją muru."

Widok od strony ulicy
Widok od strony podwórza

Sprawdziłem jak wyglądają sąsiednie budynki, które mają elementy ścian wykonane z muru pruskiego.


Dom w którym jeszcze nie wykonano pokrycia z płyt styropianowych


Dom w którym chyba też nie wykonano pokrycia z płyt?


Czy przykryto mur pruski płytami, a potem wykonano podział zgodny
z konstrukcją muru przy pomocy desek? A może jest to blacha?

Moja wiedza o budownictwie jest nikła, proszę znawcę o wyjaśnienie co zrobić, aby zachować historyczną postać budynku i jednocześnie docieplić budynek?

List od czytelnika:

Czytałem Pański artykuł o remoncie tego budynku. Nie wiem kto tam był inspektorem czy kierownikiem robót, ale wydaje mi się że został popełniony błąd. Ocieplanie styropianem jest jednym z najgorszych wyjść. Taki budynek staje się szczelny. To tak jak wsadzić człowieka do foliowego worka, efekt można sobie wyobrazić. Problem staje się jeszcze większy gdy płyty będą przyklejone w sposób uniemożliwiający cyrkulację powietrza. W wypadku gdy mamy konstrukcję szkieletową drewnianą jak tu, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do zawilgocenia konstrukcji, a w efekcie końcowym do jej zniszczenia. Taki budynek będzie do wyburzenia. Najlepszym wyjściem jest odtworzenie techniki tradycyjnej. Wypełnienie gliniano-słomiano-drewniane. Tynk gliniany impregnowany lub wapienny. Możliwości kombinacji jest wiele. Taki sposób zapewnia dobrą oddychalność ściany i pozytywnie wpływa na kondycję drewnianej konstrukcji nośnej. Przy odpowiednim zastosowaniu domieszek organicznych (słoma, siano) lub mineralnych (perlit) można osiągnąć niezłe właściwości cieplne. Niestety mamy w kraju jeszcze za małą świadomość takich technik wśród zleceniodawców. Wykonawców też trudno znaleźć. Tradycyjne techniki też wymagają więcej czasu ze względu na tzw. przerwy technologiczne podczas prac. Obłożenie styropianem jest szybkie, tanie (ze względu na mnogość firm oferujących takie usługi) i powszechnie znane (reklama robi swoje). Ekonomia niestety wygrywa z estetyką i zaletami dawnych technik.
Pozdrawiam
Marcin Adamski


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI