Zidentyfikowany pomnik przyrody - Lipa Królewskiego Leśniczego
19.08.2008 r.

Pomnikami przyrody przyjęto określać najczęściej stare drzewa wyróżniające się obwodem pnia lub obwodem korony i niekiedy różnymi baśniami, przypowiastkami lub częściowo prawdziwymi zdarzeniami (pod tym drzewem król Jagiełło ...) wskazującymi na ich wielowiekowe istnienie. Ale mogą nimi być stare piękne aleje, zabytkowe głazy, źródła itp. Pomnikowe drzewa otrzymują często nazwy osoby związanej historycznie z drzewem lub popularne imiona, charakterystyczną tabliczkę z godłem Polski, napisem: "Pomnik przyrody prawem chroniony" i niekiedy są ogrodzone.

W Oleśnicy istnieje wiele starych drzew, szczególnie w parku (zwanym kiedyś Phasanerie - bażanciarnią) przy ul. Wałowej, który powstał za czasów Karola II Podiebrada - najwybitniejszego władcy w historii Oleśnicy. Jednak nie wiadomo, czy są w nim jakieś drzewa pamiętające czasy założenia parku. Stare drzewa, znajdujące się w innych miejscach mogą być świadkami historii miasta, budynku lub osoby.

Kiedy napisałem o domu królewsko-saksońskiego leśniczego, odezwał się internauta (chcący zachować anonimowość) z zapytaniem - ile lat może mieć drzewo - lipa, stojąca przed jego domem (zdjęcie poniżej). Na to pytanie nie mogłem odpowiedzieć. Po tym, jak natrafiłem na starsze zdjęcie tego domu uznałem, że możliwa jest przybliżona ocena.

Kryterium uznania drzewa za pomnik przyrody, jest jego obwód mierzony na wysokości 130 cm od powierzchni ziemi. Dla Lipy ten obwód musi być większy od 314 cm. Sprawdziłem - ma znacznie większy. Czyli drzewo stojące przed byłym domem królewskiego leśniczego może być Pomnikiem Przyrody.


Lipa stojąca przed wejściem na teren posesji. Czyli ma ponad 100 lat

Poniżej ta sama lipa z lewej (jeśli czytają tę stronę dendrologowie - proszę o ocenę) pokazana na litografii z ok. 1860 r. Czyli przedłużamy jej wiek do ok. 150. Sądząc po wielkości drzewa powinno być ono starsze o ...... Ten dom prawdopodobnie jest pokazany na mapie z 1810 r. i mógł być wówczas wybudowany. Wtedy również mogli zasadzić to drzewo. Czyli liczy ono ponad 200 lat. Zapewne ostateczna opinię o wieku tego drzewa wyda dendrolog.


Z: http://www.herder-institut.de/index.php?lang=pl&id=3615&iv=4814

Każdy mieszkaniec Oleśnicy może dokonać zgłoszenia pomnika przyrody osobiście lub korespondencyjnie w Urzędzie Miasta (?). Zgłoszenie powinno zawierać niezbędne informacje umożliwiające identyfikację drzewa - gatunek drzewa, orientacyjny obwód, położenie obiektu (ulica i numer). Do zgłoszenia należy dołączyć szkic sytuacyjny lub mapę terenu z zaznaczonym obiektem.

Drzewo nie jest w dobrym stanie. Powbijano w niego jakieś metalowe elementy, obok znajduje się śmietnik elementów budowlanych. Warto drzewu poświęcić nieco więcej uwagi.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI