W Kościele zamkowym (Bazylice Mniejszej) na emporze południowej nawy głównej, znajdują się m.in. malowidła przedstawiające Jezusa Chrystusa i dziewięciu apostołów. Autorem ich był Fryderyk Lochner.
Malowidła emporowe podczas przenoszenia ich z empory północnej na południową. |
Powstały one po wykonaniu empory północnej i na niektórych z nich naniesiono datę malowania 1607 r. Czyli powstały za czasów Karola II Podiebrada. Na niektórych malowidłach zachowały się herby ich fundatorów. Istnieją malowidła z jednym i z dwoma herbami. Pierwszy przypadek może oznaczać, że właściciel herbu sam zapłacił za malowanie obrazu. Drugi przypadek, być może, świadczy o dwóch fundatorach.
Malowidła przed konserwacją z widocznymi herbami. Powiększ. |
Ilustracja herbowa z malowidła. Widoczne są dwa herby, nad nimi data 1607. Wyżej i niżej jeszcze nie odczytane napisy. |
Herby są małych rozmiarów. Utrudniało to wierne odtworzenie ich szczegółów podczas malowania. Być może, że były one kiedyś odnawiane i nie wiadomo, czy wówczas wiernie odtworzono szczegóły i kolory herbów. To w znacznym stopniu utrudnia identyfikację herbów, szczególnie takich, które różnią się jedynie kolorem Godła i klejnotu. W ostatnich latach nastąpiła ich fachowa konserwacja przez Wiesława Piechówkę.
Identyfikacja nazwisk fundatorów malowideł poprzez znajomość ich herbów nie jest łatwa, gdyż fundatorzy nie zawsze byli osobami "ze świecznika" i/lub nie zachowały się po nich źródła pisane. Wiadomo, że fundatorami była szlachta z księstwa oleśnickiego, najczęściej pełniąca jakieś funkcje na dworze książecym. Z analiz trzech pierwszych herbów wynika, że fundatorami tych i pozostałych malowideł mogli być sędziowie i asesorzy sądów dworskich i ziemskich (krajowych?) księstwa oleśnickiego, radcy i marszałkowie dworu księcia Karola II.
Poniższe ustalenia są wynikiem moich hobbystycznych zainteresowań, nie pretendują do roli naukowego opracowania i będą weryfikowane wraz z uzyskiwaniem nowych informacji.
Herb na obrazie św. Andrzeja
Postać św. Andrzeja, z prawej widoczny herb |
Herb z malowidła |
Herb Marschallów z Bibersteinu z herbarza J. Siebmachera. |
Z Herbarza Szlachty Śląskiej Romana Sękowskiego, tom V, s. 57 wynika, że jest to herb MARSCHALL, rodu Marschalów z linii Berbisdorf. W tym czasie na dworze książęcym marszałkiem dworu był Jan von Marschall und Berbisdorf, ur. 23.03. 1578 r., właściciel Smolnej i Cieśli. W 1604 r. był asesorem sądu ziemskiego księstwa oleśnickiego. W 1611 r. sędzią dworskim. Zmarł 2.02.1630 r. Można sądzić, że to on był fundatorem malowidła ze św. Andrzejem. Powstaje problem z kolorami tarczy - na malowidle występuje kolor czerwony, na herbie Siebmachera - srebrny. Analogiczny herb występuje w herbarzu Siebmachera, uzupełnionym przez Blażka i zatytułowany jest "... von Berbisdorf". Być może, że niezgodność kolorów wynika z przemalowań z przeszłości?
Można sądzić, że fundatorem obrazu był Jan (Hans) von Marschall, właściciel Smolnej i Cieśli. On także był fundatorem książek dla tzw. Biblioteki łańcuchowej
Herb na obrazie Jezusa Chrystusa
Postać Jezusa Chrystusa trzymającego kulę ziemską |
Herb z obrazu |
Herb von Siegroth z herbarza L. Drosta |
Jest to herb rodu von Siegrot mających majątki (m.in. w Wyszogrodzie) i stanowiska na dworze książąt oleśnickich w okresie, kiedy powstawały malowidła.
Prof. Jerzy Burchardt napisał w
"Szlachta polska wyznania ewangelickiego w księstwie oleśnickim na Dolnym Śląsku w XVII w. w świetle nazewnictwa" że poprzednie nazwy Wyszogrodu brzmią kolejno: w 1505 r. Szygruod, w 1528 Sigrod, a w 1530 Wrzigrudt. Wieś tę miał w latach 1505-1530 pochodzący z Osieka Hans Ohm Januszowski, który w 1528 r. pisał się "z Siegrodu". Januszowscy jeszcze przed połową XVI w. zdali swój Siegród Słowikom pozostawiając sobie Januszowo, Michałowice i Zaprężyn, które to dobra do 1597 r. posiadał Hans Ohm Januszowski Młodszy, radca i marszałek dworu księcia oleśnicko-ziębickiego Karola II z Podiebradów, oraz sędzia nadworny i krajowy księstwa, rezydujący w Michałowicach. W konsekwencji nabycia Siegrodu jego nowy właściciel Kaspar Słowik pisał się po niemiecku Caspar von Siegroth und Schlawickau.
Można sądzić, że fundatorem malowidła był Hans Ohm Januszowski Młodszy lub ktoś z jego rodu, gdyż herb rodowy (używany również w Polsce, odmiana Topacz) pozostaje najczęściej przy członkach rodu.
Herb na obrazie św. Piotra
Postać św. Piotra |
Herb Falkenberg |
Herb Falkenberg z Herbarza Szlachty Śląskiej |
Falkenbergowie zwani Klose (była też linia Falkenbergów zwana Lamirski o innym herbie) byli związani z księstwem oleśnickim. Mieli majątki (wsie) pod Oleśnicą. W 1505 r. zmarł Mateusz Falkenberg właściciel Rakowa, Piszkawy i Dobrzenia. Mikołaj w 1531 r. był właścicielem Piszkawy i Nieciszowa. W 1611 zmarł w swoim majątku w Nieciszowie Kasper von Falkenberg, będący sędzią dworskim i ziemskim księtwa Oleśnickiego. To każe mniemać, że herb pokazany na powyższym malowidle należy do Falkenbergów. Występuje jedynie problem z zastawą. Na malowidle znajduje się 6 talerzy, natomiast typowy Falkenberg ma 8 talerzy. Herb ten jest bardzo rzadki i inaczej pokazywany na zachowanych rzeźbach. Herb z Herbarza Szlachty Śląskiej Romana Sękowskiego, t II, s. 150 pokazuje dwa rzędy zastawy i jak można sądzić o łącznej ilości 6 lub 8 sztuk (nie widać tego na niezbyt dokładnej ilustracji).
Blazonowanie herbu: in Schwarz ein weiss gedeckter viereckiger, nach der Länge des Schildes gesetzter Tisch mit goldenem Tischgestelle, besetzt mit 8 in 2 Reihen gestellten Tellern. Kleinod : auf der Krone stehender rechts gekehrter Falke. Decken: schwarz-silbern.
Na obu herbach zgodne są godła czyli stoły, kolory tarczy i klejnot herbowy (który na malowidle jest mało widoczny - ale jest to ptak. W blazonowaniu podano - Sokół).
Można sądzić, że fundatorem obrazu był Kacper von Falkenberg z Nieciszowa.
Herby na obrazie św. Jakuba
Poniższe zdjęcia są autorstwa Wiesława Mazurkiewicza.
Postać św. Jakuba. Fot. W. Mazurkiewicz |
Herby zmalowideł |
Herb von Langenau z herbarza L. Drosta |
Na malowidle znajdują się dwa herby. Lewy z nich (odmiana polskiego herbu Doliwa), występuje na dwóch malowidłach emporowych (także na obrazie św. Jana Ewangelisty). Lewy z dwóch herbów jest często eksponowany w herbarzach śląskich, ale żaden z nich nie ma czarnego koloru tarczy, klejnotu i róż. Dlatego (sądząc, że kolor czarny to skutek starzenia farby, lub dawnych nieumiejętnych przemalowań), poszukiwano podobnego herbu kogoś z szlachty księstwa oleśnickiego. Okazuje się, że taki herb może należeć do rodu Langenau (służących już księciu Konradowi II). Więcej o tym rodzie i ich herbach, napisano w Herbarzu Szlachty Śląskiej Romana Sękowskiego t. IV s. 192-194. W czasie powstawania malowideł żyło przynajmniej dwóch braci Langenau z Dobroszowa, służących Karolowi II Podiebradowi.
Dlatego moża sądzić, że herb ten mógł należeć do Jana von Langenau, który w 1603 r. był starostą Międzyborza, burgrabią oleśnickim i członkiem rady księcia Karola II. Drugi z braci Jerzy, był w 1594 r. starostą państwa Sternberg na Morawach z ramienia księcia Karola II, a po 1612 r. wzmiankowany jako burgrabia Wołowa. Nie jest wykluczone, że ten, lub herb na obrazie św. Jana Ewangelisty należał do Jana lub Jerzego Dyhern von Schoneau właściciela Dziadowego Mostu i Jemielnej, którzy wg. herbarza żyli w czasie nas interesującym.
Herb drugiego współfundatora (ten z szachownicą) jest trudny do odnalezienia, gdyż szachownica jest częstym elementem herbów, nie wiadomo jakie są jej rzeczywiste kolory i co stanowi klejnot herbu. Z czasem zostanie odnaleziony.
Herb na obrazie św. Bartłomieja
Postać św. Bartłomieja. Fot. W. Mazurkiewicz. |
Herb z malowidła |
Herb von R(h)ediger |
Herb pokazany na malowidle bardzo dokładnie pasuje do blazonowania herbu rodu von R(h)ediger. Wappen: In Schwarz auf goldenem Dreiberge ein aufgerichteter goldener Hirsch, gekrönt und rechts gekehrt. Kleinod: der Hirsch vor schwarzem Flügel aus der Krone wachsend. Decken: schwarz-golden.
W księstwie oleśnickim posiadali część wsi Jaksonowice, wieś Siedlec (k. Trzebnicy), należącą do 1617 r. do Mikołaja von Rhediger oraz inne wsie w okolicach Trzebnicy. Ród wchodził w koligacje z Kotulińskimi i Hueglami, którzy mieszkali na terenie księstwa oleśnickiego. W tym czasie absolwentami uniwersytetu w Padwie byli Andrzej (1570-1618) i Krzysztof (ur. 14.5.1579 r. we Wrocławiu, zm. 1.3.1636 r. w Jaksonowicach). O Krzysztofie wiadomo, że od 1617 r. był oleśnickim Deputierter, w 1620 r. sędzią dworu biskupstwa Wrocławskiego, a w 1629 r. "Kommissar" w Oleśnicy.
Można sądzić, że fundatorem malowidła był ktoś z rodu von R(h)ediger, być może Andrzej lub Krzysztof von Rhediger z Jaksonowic.
Herby na obrazie św. Filipa
Postać św. Filipa. Fot. W. Mazurkiewicz |
herby z malowidła |
Herb Posterów z herbarza Siebmachera |
Herb Borschnitzów z herbarza Siebmachera |
Ród który pojawił się w księstwie, najpierw ziębickim, potem oleśnickim, wraz z Podiebradami. Melchior von Poster (pisali się również Puster) był marszałkiem dworu książęcego w Oleśnicy w 1537 r. Jego brat Krzysztof pełnił tę funkcję w 1547 r. Służyli książętom oleśnickim do 1708 r. MIeli majątki Ramiszów, Raków Wielki, oraz Bielawę. Jednak nabyli je po 1617 r. Nie widomo gdzie wcześniej mieli swoją siedzibę. Jak wynika z blazonowania herbu i jego rysunku, w herbie występuje kolor srebrny (oznaczony jako "w" -biały) i kolor błękitny (oznaczony jako "b") - kolor zielony to zapewne dawne błędne przemalowania.
Blazonowanie: Wappen: getheilt. Oben silbern ohne Bild; unten in Blau drei silberne Ströme. Kleinod: 2 Hörner, rechts silbern, links blau, zwischen denen 2 geschrägte Fahnen, rechts blau, links silbern Decken: blau-silbern.
Drugi z herbów należy najpewniej do rodu Borschnitz. Ród ten był związany z księstwem oleśnickim jeszcze w okresie piastowskim (nosili nazwisko Borsnicz). Pełnili funkcje doradcze na dworze książęcym. W okresie nas interesującym, członkowie rodu byli właścicielami Borowej, Stępina i dwóch innych miejscowości. Czyli byli szlachtą znaczącą. Jeszcze nie udało sie ustalić jakie funkcje pełnili na dworze książęcym Podiebradów.
Jak można sądzić, współfundatorem malowidła był ktoś z rodu Po(u)sterów i Borschnitzów
Herb na obrazie św. Tomasza
Postać św. Tomasza. Fot. W. Mazurkiewicz |
Herb z malowidła. |
Herb rodu von. Asshelm. |
Na temat rodu von Asshelm jest bardzo mało informacji. Byli mieszczaninami wrocławskimi, po nobilitacji kupili dobra pod Wrocławiem. Jak wynika z malowidła kolor czerwony ściemniał i został uznany jako czarny.
Herby na obrazie św. Jana Ewangelisty - patrona Kościoła zamkowgo - Bazyliki Mniejszej. Orzeł św. Jana jest patronem Oleśnicy (w opracowaniu)
Postać św. Jana Ewangelisty.
Fot. W. Mazurkiewicz |
Herby z malowidła. |
Herb von Dyhern wg wzoru z kościoła w Dobrej |
Herb von Rodern |
Herb rodu Dyhern (służących już Konradowi I). Pisali się oni Dyhern von Schoenau (Lipki) w księstwie oleśnickim. W HSzŚ ród i herb opisany jest w tomie II na s.101-103. Brak jest informacji o funkcjach pełnionych na dworze książęcym Karola II. W późniejszych hebarzach czarne skrzydła w klejnocie zamieniono na błękitne. Niekiedy labry były czerwono-srebne.
Herb rodu von Rodern - brak informacji o rodzie. Trzeba czekać na VII tom Herbarza Szlachty Śląskiej.
Jak można sądzić, współfundatorem malowidła był ktoś z rodu von Dyhern i von Rodern
Herb na obrazie św. Mateusza (w opracowaniu)
Postać św. Mateusza. Fot. W. Mazurkiewicz |
Na dziesiątym obrazie herb został zmyty, zapewne podczas ich konserwacji po katastrofie kościoła. Pozostał tylko zarys miejsca po herbie.
Od autora • Lokacja miasta • Oleśnica piastowska • Oleśnica Podiebradów • Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów • Oleśnica po 1885 r. • Zamek oleśnicki • Kościół zamkowy • Pomniki • Inne zabytki
Fortyfikacje • Herb Oleśnicy • Herby księstw • Drukarnie • Numizmaty • Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica • Wojsko w Oleśnicy • Walki w 1945 roku • Renowacje zabytków
Biografie znanych osób • Zasłużeni dla Oleśnicy • Artyści oleśniccy • Autorzy • Rysowali Oleśnicę
Fotograficy • Wspomnienia osadników • Mapy • Co pod ziemią? • Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie • Recenzje • Bibliografia • Linki • Zauważyli nas • Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki • Fotografie miasta • Rysunki • Odeszli • Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI • ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI