Mostek, głazy i Park miejski
25.12. 2005 r.

Na poniższej widokówce znajduje się mostek, którego miejsca rozmieszczenia poszukiwałem. Tym bardziej, że po powiększeniu widokówki widać na niej jakiś pomnik lub głaz stanowiący pomnik przyrody.


Podpis na widokówce "Mostek nad kanałem ulgi w Parku miejskim".

Na poniższym powiększeniu widać wycinek widokówki z dużym pomnikiem (głazem) w otoczeniu większych kamieni i ławek umożliwiających odpoczynek. Za pomnikiem, z lewej strony widoczna jest jakaś budowla - prawdopodobnie drewniana budka (kiosk) z jakimś napisem.

O tym, że ten pomnik (głaz) jeszcze istnieje poinformował mnie Pan Janusz Wojtasiak (dziękuję !). Rzeczywiście głaz nie uległ zniszczeniu, ale jego otoczenie wygląda obecnie znacznie gorzej niż na pokazanej widokówce. Chociaż z poniższego zdjęcia widać starania ponownego odtworzenia charakteru tego miejsca (dwie ławy do odpoczynku).

Mostek powstały pomiędzy 1922-1927 r. już nie istnieje, pozostał tylko zamulony strumyk i droga, która prowadziła do mostka. Pan Janusz pokazał mi także inny głaz znajdujący się nieopodal.

Pozostało tylko sięgnąć do mapki terenów z okresu powstania widokówki i pokazać na niej obydwa głazy i mostek. Poniższy wycinek pochodzi z planu już opisanego na stronie.


Na planie zaznaczono miejsca usytuowania: 1- głaz wyżej pokazany; 2 - mostek wyżej pokazany;
3 - droga do mostka; 4 - inny głaz; 5 - tor saneczkowy; 6 - aleja.

Można mieć nadzieję, że władze miasta zaplanują odtworzenie byłego parku miejskiego z mostkami, uregulowanymi rzeczkami i miejscami odpoczynku.

Literatura:

Das Buch der Stadt Oels in Schlesien / hrsg. vom Magistrat der Stadt Oels in Schlesien anläßlich des 675 jährigen Stadtjubiläums. Bearb. vom Schlitzberger. Berlin 1930.