Marek Nienałtowski
Grafika z głównej strony

Po otwarciu głównej (startowej) strony pojawiały się w pewnych odstępach czasowych następujące grafiki:

Nie jest to herb Oleśnicy, gdyż zgodnie z najprostszą definicją herb zawiera godło i tarczę (Znamierowski A. Herbarz rodowy. s. 49). To co pokazałem na głównej stronie i poniżej to swobodna "parafraza" na temat godła - orła św. Jana Ewangelisty, który trzyma w szponach wstęgę z napisami Oels i Oleśnica. Ma to wskazać, że ta strona www łączy historię i powinna łączyć mieszkańców Oels oraz Oleśnicy - jest to więc graficzne przesłanie do byłych i obecnych mieszkańców naszego miasta.

Wersja wcześniejsza oparta kolorystycznie na istniejącym godle Oleśnicy.
Kolejna Wersja eksponowana na stronie, oparta na XVIII w. opisie herbu Oleśnicy (nogi orła białe i takiż kolor wstęgi). Napis Oels wykonano małymi literami, aby był czytelny dla osób nie znających gotyku
Ostatnia wersja, którą wstawiłem, gdy zobaczyłem, że orzeł "oficjalny" ma dziwne braki w opierzeniu i ogon mu wystaje przed nogami

Każdy ma możliwość wykonania elementów tego rysunku poprzez m.in.: skanowanie, wektoryzację, rysowanie i malowanie w programie wektorowym, nanoszenie tekstu itp. (podejrzewam, że z większym artystycznym kunsztem) i nie musi kopiować z tej strony oraz przedstawiać siebie jako autora.

Ktoś, nie znający herbu naszego miasta, wysłał ten rysunek jako herb Oleśnicy na stronę Wikipedia. Osoby oglądające Wikipedię sądzą, że jest to oficjalny herb miasta! Także tam umieszczono parodię dużego herbu Oleśnicy. Napisałem sprostowanie, ale rzadko kto je czyta.

Może już czas, aby dobrej jakości oficjalne herby miasta (wraz z opisem) znalazły się na stronie UM. Ciągle o tym tutaj piszę, ale władzom Oleśnicy to "wisi". Po co mieszkańcy Oleśnicy mają wiedzieć jak wygląda herb miasta? Żeby krytykowali te parodie i pseudoherby wiszące w różnych miejscach?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI