Książka o powiecie Oleśnickim
17.02.2010

 

Każda książka opisująca historię naszej małej ojczyzny pozwala ją lepiej poznać i tym przybliża nas do stania się prawdziwymi mieszkańcami tej ziemi. Czym lepiej znamy historię miejscowości, w której mieszkamy, tym bardziej czujemy się w niej zakorzenieni. Pomagają w tym oleśniccy kolekcjonerzy, którzy zdobywają różnego rodzaju "oleśniczana". Pan Marek Górnicki wielokrotnie przekazywał do umieszczenia na tej stronie skany (zdjęcia) swoich zbiorów i tym razem przekazał wydawnictwo "Heimatbuch des Kreises Oels" napisaną przez oleśnickiego radcę szkolnego Henryka Schönborna, wydaną przez oleśnickie wydawnictwo Geschwister Rösch, wydrukowaną także przez oleśnicką drukarnię Rothe & Politt ok. 1932-1935 roku.

Książka składa się z dwóch oddzielnych części. Pierwsza część liczy 88, a druga 76 stron. Do książki była dołączona mapa powiatu. którą posiada inny kolekcjoner oleśnicki A. F.

Nie jest to typowa książka opisująca powiat i jego zabytki, gdyż zawiera także wiele nieznanych ciekawostek, poloników i rysunków. Wiele miejsca zajmuje opis nazw wsi i informacja o ich polskim pochodzeniu. Także ciekawy jest opis powstawania niemieckich nazw miejscowości. Opisano różne dziwne (?) nazwy w poszczegółnych miejscowościach, w rodzaju góra szubieniczna, pole wisielców i wiele innych. Ciekawe, czy one dalej funkcjonują. Wspomniano o cmentarzach morowych w Borowej, Jaksonowicach, Bielawie, Śliwicach, Smardzowie, Szczodrym, Kątnej, Piszkawie i Kamieniu. Dużo miejsca poświęcono młynom, a szczególnie Dużemu Młynowi w Oleśnicy. Także wiele napisano o cukrowni w Bierutowie, Fabryce obuwia w Oleśnicy i innych mniejszych zakładach.

Drugi tom poświęcono miastom, miejscowościom oraz opisano trasy wędrówek po powiecie. Na załączonych mapkach pojawiają się stare nazwy dróg - np. Polska droga, Kaliska droga, ale też wspomina się o drodze "polaczków. W opisach tras wędrówek po powiecie, ponownie pisząc o różnych miejsowościach, wspomina się o ich słowiańskich nazwach i o polskiej mowie w niektórych wsiach. Podawane są różne ciekawostki o znaczących rodach zamieszkujących te miejscowości. Więcej mogłaby napisać osoba znająca j. niemiecki, szczególnie pisany gotykiem.

Na uwagę zasługują nieznane lub mniej znane ilustracje. Wybrałem trzy z nich:

Mało znane zdjęcie szkoły rolniczej (Landwirtschaftschule) w Oleśnicy, po wojnie Gimnazjum Ogrodnicze, obecnie ZOZ
Kościół cmentarny w Bierutowie z rzadko pokazywanym otoczeniem cmentarnym
Macewy z kirkutu w Miłocicach.

Poniżej wybrane dwie mapki z działu poświęconego wędrówkom po powiecie oleśnickim.

Mapka z pokazaną "starą polską ulicą".
Mapka ze "Starą ulicą kaliską".

Więcej i lepiej opowiedziałby o tych książeczkach znawca j. niemieckiego. Obie powinny zostać przetłumaczone i stać się ważnym elementem znajomości naszej małej ojczyzny, szczególnie zanikających już wówczas śladów polskości. Na uwagę zasługuje autor książki, który na nie często wskazywał.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI