Marek Nienałtowski
Czy zdążymy z korektą symboliki Oleśnicy?

W trakcie wyborów na burmistrza Oleśnicy Michał Kołaciński miał w programie wyborczym korektę symboli oleśnicy, głównie w zakresie zmiany obecnej flagi, będącej wcześniej flagą Bielska-Białej i korekty graficznej herbu Oleśnicy, mającej na celu usunięcia z niej błędów rysunkowych i heraldycznych. Prace nad tą korektą zainicjowała w 2016 r. Komisja Ładu Przestrzennego i Urządzeń Komunalnych Rady Miasta Oleśnicy pod kierunkiem jej przewodniczącego Damiana Siedleckiego. W dniu 21.10. 20016 r. zostałem zaproszony na posiedzenie tej komisji i przedstawiłem stan prac nad tymi zmianami. Opisałem to na tej stronie internetowej

20 kwietnia 2017 r. dokumentacja ze zmianami trafiła do Komisji Heraladycznej MSWiA, która 6 grudnia 2017 r. przysłała opinię o konieczności dodania na wstędze herbu z napisem S+ IOEVAN drugiego dywizora (znaku +). Gdyż napis powinien mieć formę S+IO+EVAN (czego komisja nie żądała przy zatwierdzaniu w 2006 r. poprzedniej wersji herbu z tym samym zapisem na wstędze). W związku z tym, że herb był na flagach - także i flagi nie zostały zatwierdzone. Po tym wysłano herb do poprawki do wykonawcy. Po wprowadzeniu zmian wysłano herb z drugim dywizorem i flagi z tym herbem w kwietniu 2018 r. ponownie do Komisji Heraldycznej MSWiA.

Napis na wstędze S+IOEVAN
Napis na wstędze S+IO+EVAN

Obecnie UM dalej czeka na decyzję KH MSWiA. Nie wiem, czy już nie jest za późno, aby RM zatwierdziła herby i flagi w tej kadencji.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI