Marek Nienałtowski
Herb księżnej Bierutowa
31.12.2009 r.

W oparciu o medale wybijane w okresie rządów Henryka Wacława Podiebrada księcia oleśnickiego na Bierutowie, wspominałem o podniesieniu jego żony - szlachcianki do godności księżnej Świętego Cesarstwa Rzymskiego na Bierutowie. Zapewne herb nowej księżnej znajdował sie na dyplomie nadawczym cesarza Ferdynanda II. Długo go poszukiwałem, okazało się, że był "pod ręką" - w herbarzu J. Siebmachera. Przedstawienie jego może być ciekawostką w historii księstwa oleśnickiego, a szczególnie dla osób interesujących się historią Bierutowa.


Postać herbu Księżnej z Bierutowa.
Z herbarza J. Siebmachera
Blazonowanie (skrócony opis) herbu. Herb i blazonowanie z herbarza J. Siebmachera

W oparciu o blazonowanie i rysunek z herbarza J. Siebmachera wykonałem wstępną (!), kompozycję herbu Anny Urszuli - księżnej Bierutowa.



Kliknij, aby powiększyć.

W polu sercowym znajduje się herb rodowy księżnej - von Reibnitzów ze Stradomii Dolnej - w srebrnej tarczy dwie czerwone belki. W klejnocie dwa rogi myśliwskie - czerwony i srebrny. Labry czerwone podbite srebrem.

W pierwszym złotym polu orzeł śląski - tak napisał J. Siebmacher. Wydaje się, że to może być orzeł oleśnicki. Świadczy o tym klejnot z herbu rodowego Podiebradów (skrzydła z trzema czarnymi belkami). Orzeł oleśnicki i klejnot Podiebradów mogą świadczyć o uwzględnieniu w herbie elementów księstwa oleśnickiego, którego księżną była Anna Urszula. Pominięto elementy ziębickie w herbie, gdyż wówczas księstwo ziębickie już tylko tytularnie (a nie faktycznie) wchodziło w skład księstwa Podiebradów.

W 2 i 3 czarnym polu złoty, wspięty, ukoronowany lew z rozdwojonym ogonem. Jest to zapewne element książęcy w herbie. Przypomina herb królestwa Czech (srebrny lew na czerwonym polu), co może podnosić znaczenie herbu i tytułu książęcego Anny Urszuli, jako że cesarz Ferdynand II był także królem Czech. Przyjęto wstępnie, że pióra pawia (w klejnocie) mają kolor zielony

W czwartym polu czerwono-srebrna szachownica z nieznanym klejnotem i m. in. dlatego, trudno jest ocenić co (kogo) odzwierciedla.

Wniosek:

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI