Marek Nienałtowski

Dlaczego zastępca burmistrza Oleśnicy nie odpowiedziała radnemu W. Piechówce na pytanie zadane w interpelacji?
22.05.2019 r.

Od dawna chciałem wrócić do tematu interpelacji radnego Wiesława Piechówki z końca stycznia 2019 r., związanej z obchodami żałoby w Oleśnicy po śmierci prezydenta Gdańska P. Adamowicza. Niestety, nie mogłem jej długo znaleźć na stronie UMO i dopiero dzisiaj do tego doszło dzięki pomocy Katarzyny Krawczyk.

Treść interpelacji:

"Niedawno w Gdańsku doszło do tragedii. Zamordowany został prezydent miasta. W całym kraju ogłoszono stan żałoby, opuszczono flagi do połowy masztu. Natomiast mieszkańcy miasta ze zdziwieniem zauważali, że w mieście nie ma żadnych oznak żałoby. Flaga miasta jako symbol mieszkańców Oleśnicy, powiewająca nad ratuszem, nie była opuszczona do połowy masztu. Tego nie rozumieli.

Twierdzi się, że ustawa o symbolach państwowych wymaga, aby w takim przypadku opuszczana była tylko flaga państwowa, która nad Ratuszem nie powiewa. Okazało się, że w wielu miastach to flagę miejską, a nie państwową używano do okazania żałoby. Wielu burmistrzów i prezydentów miast znalazło sposób na użycie flagi miejskiej w czasie żałoby, powołując się na art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. nr 994 z późniejszymi zmianami). Na tą ustawę powołała się prezydent Łodzi i burmistrz Wojkowic - (zarządzenie w załączniku). Na tej też podstawie flagi miejskie do połowy masztu opuściły Gdańsk, Warszawa, Lublin, Grudziądz i inne miasta.

Natomiast w Oleśnicy zamiast dużej flagi miasta na Ratuszu, opuszczono do połowy masztu małą flagę państwową na maszcie usytuowanym na skwerze Kombatantów, w miejscu uczęszczanym głównie od święta i z ograniczoną widocznością. Jednocześnie nie poinformowano nawet o tym na portalu internetowym UMO. Pomniejszono w ten sposób rangę miasta i żałoby.

Powstaje pytanie, dlaczego nie wykorzystano w Oleśnicy art. 31 wyżej wspomnianej ustawy."

Radny

Wiesław Piechówka

Niżej odpowiedź zastępcy burmistrza Oleśnicy Edyty Małys-Niczypor.

Radny wyraźnie pytał, dlaczego nie wykorzystano w Oleśnicy art. 31 wyżej wspomnianej ustawy. I nie otrzymał odpowiedzi. Świadczy to może o nieznajomości przez burmistrza i zastępcę burmistrza Ustawy o Samorządzie Gminnym. A może panującej w UM arogancji w stosunku do radnych opozycji (pisałem o tym jeszcze długo przed 2014 r.), których traktuje się wg zasady "Odwal się, my jesteśmy najmądrzejsi, znamy się na wszystkim i zawsze najlepiej". Jak się okazuje, samorządowcy z innych miast znają zapewne prawo lepiej, niż władze Oleśnicy. Zastępczyni burmistrza nawet nie wie, że nie istnieje flaga narodowa, a tylko flaga państwowa!

Ponadto p. zastępca burmistrza napisała w odpowiedzi, że jest przygotowywana ulotka na temat właściwego wywieszania flag narodowych i miejskich. Z samego sformułowania tytułu widać, że zastępczyni burmistrza brakuje podstawowej wiedzy na ten temat.

Wniosek:
Bazując na przykładzie innych miast [art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. nr 994 z późniejszymi zmianami] - w przypadku ogłoszenia kolejnej żałoby narodowej należy przewidzieć możliwość opuszczenia do połowy masztu flagi miejskiej. Rynek jest częściej odwiedzany, a maszt na ratuszu widać z dużej odległości. Tym samym informacja o żałobie trafi do dużej części mieszkańców. Nie będą pytać dlaczego w Oleśnicy nie uszanowano żałoby.Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI