Książę oleśnicki Karol Fryderyk Wirtemberg - kawalerem Orderu Orła Białego
09.08.2008 r.

Karol Fryderyk pełnił od 1738 r. funkcję administratora księstwa wirtemberskiego w Stuttgarcie. Administrowanie miało trwać do 1744 roku. Już w 1739 książę zleca wybicie monet srebrnych i złotych, z napisem: Karol Fryderyk, książę Wirtembergii, Tec i Oleśnicki. Administrator i Tutor. Podobną monetę złotą wybito także w 1742 r.

Ciekawa jest moneta srebrna, talarowa, wybita w 1740 r., Na niej widać księcia przepasanego szarfą, do której przypięty jest jakoby Order Orła Białego. W opisie monety w Katalogu Künkera czytamy "Reichstaler 1740, Stuttgart. Ausbeute der Grube St. Christophstal. Geharnischtes Brustbild r. mit umgelegtem Hermelin und mit Kreuz des polnischen weißen Adlerordens ..."Nie wiemy za jakie zasługi dla Polski, Saksonii lub Króla Augusta III otrzymał książę ten order. Z daty wybicia talara wynika, że książę uzyskał order ok. 1739 roku. Tę informację będzie można uznać za prawdziwą, gdy znajdę w polskich źródłach potwierdzenie, że książe był kawelerm tego orderu.

Dopisano 19.03.2011 r. W książce Stanisława Łozy "ORDER ORLA BIAŁEGO" Warszawa 1939., książe Karol Fryderyk figuruje jako jego kawaler. To potwierdza, że książę Karol Fryderyk mógł być z tym orderem przedstawiony na monecie. Jednak dalej mam wątpliwości, gdyż książę również na innej monecie ma podobny order tzw. Jagdorden (nadany 3.03.1739 r). Pomimo, że ranga Orderu Orła Białego była bardzo wysoka (wyższa niż książęcego) - na monetach wirtemberskich książę mógł występować z orderem księstwa.


Na monecie talarowej książę Karol Fryderyk z widocznym orderem Orła Białego (wg informacji Domu Aukcyjnego Künker). Skan monety dostarczył mi Piotr Kalinowski. Dziękuję.
Tak w powiększeniu mógłby wyglądać order pokazany na monecie z lewej.
Postać orderu nadawanego w XVIII w.

Order został ustanowiony 1. 11. 1705 r. przez króla Polski i elektora Saksonii Augusta II Mocnego. Tak nosił order August II oraz August III

Na krzyżu ośmioramiennym z promieniami, czerwono emaliowanym, z kończeniami i brylantami umieszczono białego orła. Rewers odznaki ozdobił monogram AR (Augustus Rex). Na gwieździe orderowej noszonej na lewej piersi widniała dewiza: "Pro Fide Rege et Lege" ( Za wiarę, prawo i króla ). Krzyż był zawieszony na błękitnej wstędze (przykład. Wzór orderu z 1713 r.). Przepasała ona kawalera orderu z lewego ramienia na prawy bok.

Literatura
Mrozowicz W., Wiszewski M. Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność. Atut Wrocław 2006
Ilustracje orderu z Wikipedii
Ordery i odznaczenia polskie

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Historia miasta w skrócie Zamek oleśnicki Kościół zamkowy
Inne zabytki Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Pomniki Wojsko w Oleśnicy NumizmatyWalki w 1945 r.
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki