Kolejny zabytkowy budynek do rozbiórki
18.11.2011 r.

Poniżej na widokówce pokazano rejon obecnej ul. Kazimierza Wielkiego. Niektóre z pokazanych na widokówce budowli (budynki mieszkalne, komórki i garaże) zostały ostatnio zburzone. Strzałka wskazuje budynek mieszkalny, który pozostał do zburzenia.


Rejon ul. Kazimierza Wielkiego. Widokówka ze zbioru A.F.

Budynek ten jest pokazywany prawdopodobnie na planie miasta z 1865 r., a już na pewno na planie z 1873 r., czyli ma ponad 140 lat i jest z tego powodu zabytkiem (zapewne nie wpisanym do rejestru, gdyż mało kto znał datę jego wybudowania). Na poniższych wycinkach map pokazano budynek (oznaczyłem go czerwonym kolorem), przeznaczony do zburzenia.

Mapa z 1882 r.
Mapa z 1904 r. Obrócona o ok. 15-25 stopni
Mapa z 1928 r.
Mapa z 1939 r.

Jak widać, trwał on na mapach od 1873 r. do 1939 r. i w czasie wojny nie został zniszczony. Po wojnie był zamieszkany, ale nie był gruntownie remontowany. Dzisiaj jest zdekapitalizowany i sami mieszkańcy nie chcą w nim mieszkać. Dlatego nikt nie będzie protestował w trakcie jego rozbierania.

Mnie osobiście boli rozbieranie tego i innych podobnych budynków (np. "Domu na murze"), pokazujących historię budownictwa oleśnickiego na przestrzeni ostatnich 100-150 lat. Ten dom jest ciekawy, ma jakieś ozdoby architektoniczne, przyciąga wzrok. Projekt jego zapewne wykonał ktoś z Oleśnicy lub powiatu, cegła pochodziła z oleśnickiej cegielni, ozdoby wykonywali oleśniccy kamieniarze i budowali oleśniczanie. Po jego zburzeniu staną w tym miejscu zapewne "współczesne", czyli nijakie budynki sypialniane lub bankowo-usługowe. W innych krajach wyremontowane stare budynki (także obory, stajnie a nawet chlewy) są chętnie kupowane przez ludzi mających dość sztampy współczesnego budownictwa. W miastach powstają w nich punkty usługowe, małe kawiarenki. kwiaciarnie itp. W Oleśnicy jeszcze ciągle liczy się efekt ekonomiczny - nie opłaci się odnawiać starych budynków, najlepiej je zburzyć, a teren sprzedać pod nowe budownictwo. Jeszcze nie jesteśmy na tyle bogaci aby przekazać taki budynek za 1 zł komuś, kto podejmie się jego odnowienia i zachowania. A kiedy już będzie nas na to stać - nie będzie czego zachowywać.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim

CIEKAWOSTKI
ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI