Gdzie się podział kościół NMP

3 lata temu pojawiły się w Oleśnicy tablice informacyjne na zabytkach oraz nowe kierunkowskazy. Tablice po krótkim czasie gdzieś zniknęły (podobno burza je zerwała), potem pojawiły się nowe o bardzo dziwnej (!!!) treści historycznej. Natomiast kierunkowskazy są dobrze umocowane i kiedy przechodzę obok jednego z nich (ilustracja z lewej) - zastanawiam się "co autor napisu miał na myśli". Jest to tablica pokazująca kierunek do kościoła św. Jerzego (pomijam napisanie "świętego" z wielkiej litery - podobno na tablicach tak piszą. Językoznawcy twierdzą, że na tablicach także trzeba pisać poprawnie).

W literaturze oleśnickiej przywykliśmy do nazwy "kościół NMP i św. Jerzego" (jak niżej na planie). Kościół NMP z samej nazwy, znaczenia (wieża) i głównego wejścia - był ważniejszy i dlatego był wymieniany na pierwszym miejscu. Były próby ustawienia kolejności zapisu wg daty ich powstania, ale się nie przyjęły.

 

Obecnie tę nazwę stworzył UM Oleśnicy (także z zapisem w postaci "Św."). Czym się kierował? Czy tylko, jak zwykle, niewiedzą? Czy może był w tej nazwie jakiś sens, którego my, zwykli niedoinformowani mieszkańcy Oleśnicy, nie znamy?

Wydawało mi się, że jest to błaha sprawa, nie warta marnowania czasu. Nawet pomimo tego, że są osoby, które wyciągały z tego wnioski o nietolerancji religijnej. Jednak ostatnio okazało się, że napis zaczął żyć i ma negatywne następstwa w opisie zabytków. Dlatego o tym piszę.

Czy ten zapis świadczy o nietolerancji religijnej?
Okazało się, że są osoby, które z tego napisu wyciągnęły wnioski o chęci ukrycia, że w byłym kościele NMP znajduje się obecnie cerkiew prawosławna. Łączyły to z faktem, że na mapie Oleśnicy na stronie UM Oleśnicy nie umieszczono Kościoła Zbawiciela, obecnie Kościoła Zielonoświątkowego (także nie ukazano go na kierunkowskazach!). Twierdzono, że jest to akcja skierowana przeciwko innym wyznaniom w Oleśnicy. Wyjaśniłem, że jest to tylko ignorancja osób, które są odpowiedzialne za treść drogowskazów i stronę UM Oleśnicy.

Wniosek stąd, że na drogowskazach powinien być także napis (przykładowo) "Cerkiew ZMB" oraz "Kościół Zielonoświątkowy". Naturalnie o formie napisu winni wypowiedzieć się członkowie obu wyznań lub znawcy tematu.

Pozostaje wyjaśnić, czy na drogowskazach powinny być historyczne nazwy, czy aktualne? Czy powinna być umieszczona nazwa "Kościół św. Jerzego", skoro on już nie jest kościołem? Czy na drogowskazie powinna być nazwa "Bazylika Mniejsza" z analogicznym piktogramem jak przy kościele św. Jerzego, nie będącego aktualnie kościołem? Podejrzewam, że na obu zabytkach są piktogramy obrazujące zabytki (nie znalazłem na stronie UM Oleśnicy spisu piktogramów stosowanych na drogowskazach oleśnickich).

Zapewne w innych miastach ten problem jest rozwiązany i turyści tam wiedzą, który kościół jest aktualnie świątynią, a który pełnił kiedyś tę rolę. Bowiem niektóre osoby będąc w obcym mieście chcą się tylko pomodlić. Jak z tego wynika wykonanie dobrego systemu informacji miejskiej jest trudne.

Błąd w drogowskazie zaczął wpływać na nazewnictwo zabytków w wydawnictwach miejskich
Na ilustracji z lewej, umieszczonej na stronie UM Oleśnicy widać, że były kościół NMP, a obecnie cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej (nazwa wg tablicy przed kościołem i wg spisu zabytków), jest nazwany kościołem św. Jerzego, którego nawet nie widać na zdjęciu.

I nie byłoby w tym żadnego problemu, gdyż na stronie UM Oleśnicy trudno znaleźć bezbłędną informację historyczną. Okazało się jednak, że ta nazwa również została umieszczona w najnowszym (2010 rok) pięknym kalendarzu MOKiS-u wydanym z okazji 755 rocznicy lokacji Oleśnicy. Pociecha w tym, że na rysunku zamieszczonym w kalendarzu, oprócz b. kościoła NMP widać przynajmniej część b. kościoła św. Jerzego.

Jak widać radosna działalność UM w dziedzinie nazewnictwa (promocji, historii, symboli miejskich itp.) zaczyna zataczać szerokie kręgi i nie wiadomo w jakim wydawnictwie jeszcze znajdziemy podpis "kościół św. Jerzego" na widoku kościoła NMP.

 

 


 

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Historia miasta w skrócie Zamek oleśnicki Kościół zamkowy
Inne zabytki Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Pomniki Wojsko w Oleśnicy NumizmatyWalki w 1945 r.
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości