Kolejna korekta historii zamku

Na przestrzeni wieków zamek musiał być wielokrotnie modernizowany. Dobudowywano nowe względnie usuwano stare budowle, zmieniano komunikacje na krótsze i wygodniejsze, upiększano widok zewnętrzny zamku itp.

Dotychczas napisałem o innym (niż dotychczas podawano) rozwiązaniu łącznika zamek-pałac, następnie napisałem o braku wykusza na skrzydle zachodnim i kilkuletnim okresie nieistnienia klatki schodowej na połączeniu skrzydła wschodniego z południowym, Skorygowałem i dodałem informację o wymianach okien, opisałem inny wygląd skrzydła wschodniego i częściowo północnego od strony dziedzińca.

Te istotne dla historii zamku informacje można było zauważyć w oparciu o analizę widokówek. Niestety, nie mieli do nich dostępu autorzy piszący wcześniej o zamku. Także kolejne korekty historii zamku wiążą się ze zwiększeniem dostępu do informacji.

Kolejna zmiana poglądu na temat zewnętrznego widoku zamku wynika z analizy planu z okresu ok. 1720 -1790 r. Prawdopodobnie plan ten jest związany z przebudowami wykonanymi ok. 1750 r. przez Jerzego Ludwiga (Georg Wilhelm) Schirrmeister'a - architekta księcia Erdmana. To wtedy zapewne, przy okazji wymiany w skrzydle zachodnim dwupołaciowego dachu na bardziej użytkowy dach mansardowy - dokonano zmian w całym skrzydle. Powyższy rysunek pokazuje sytuację przed tymi przebudowami lub po nich. Potem już nie dokonywano znacznych przebudów aż do roku 1891.

Na powyższym wycinku z planu pierwszego piętra skrzydła zachodniego pokazano:

1, 3, 5 - wykusze pierwszego piętra. Wykusze 1 i 5 zostały usunięte pomiędzy 1891-1900 rokiem.

2 - Czy pokazano stare rozwiązanie ubikacji w przyporze?

4 - budowla o nieznanym przeznaczeniu. Wybudowana częściowo na fundamencie przypory narożnej skrzydła zachodniego. Nie pokazywana na planach z ok. 1891 r.

6 - inne rozwiązanie komunikacyjne i inna konstrukcja ganku skrzydła zachodniego. Wchodziło się na niego bezpośrednio z dziedzińca. Z ganku wchodziło się do pomieszczeń pierwszego piętra skrzydła zachodniego. Z ganku rozpalalo sie piece w pomieszczeniach. Nie istnieje przerwa w ganku - w tym miejscu zasłaniał ganek drewniany budynek mieszczący chyba schody prowadzące na I i II piętro. Do sparwdzenia

7 - nieznane przejście, okno itp.

8 - klatka schodowa wykonana w grubości muru, jeszcze w okresie początków budowy skrzydła.

Analiza tego planu wymaga konsultacji architekta.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI