Ostatnie koszary Armii Radzieckiej w Oleśnicy

Ten, pokazany niżej, niepozorny budynek przy ul. Wrocławskiej, nieopodal Banku Spółdzielczego był "koszarowcem" jednostki Armii Radzieckiej w latach 1945 -1956.


Ostatni "koszarowiec" A. R. w Oleśnicy.

Wg opowieści Marka Górnickiego, który mieszka w sąsiednim domu - stacjonował w nim pluton żołnierzy łączności (ok. 30 osób) pod dowództwem porucznika. Obsługiwali oni jakieś urządzenia łączności (radiolinię?), umieszczone w byłym zajeździe Miasto Brunszwik (zajazd wzmiankowany już w 1837 r., istniejący po drugiej stronie ulicy, na rogu ul. Ogrodowej.).

Okoliczne dzieci miło wspominają to sąsiedztwo, a to dzięki letniemu kinu, które urządzali sobie żołnierze na podwórzu posesji. Rozwieszano na garażu prześcieradło i wyświetlano filmy, na które dzieci mogły przychodzić. Niektórzy do dzisiaj wspominają wspaniałe ruskie pierogi, którymi ich częstowano.

Jednak początki ich stacjonowania także wspominano z obawą. Potrafili nocą przyjść (z bronią) do sasiednich domów i żądać wódki. Prowadzili również handel wymienny - wymieniali sprzęt wojskowy za spirytus. Zdarzało się, że po wytrzeźwieniu przychodzili sprzęt odebrać.

Wyjechali w 1956 r. Nie wiadomo czy to było związane z sytuacją polityczną w Polsce, czy może ich urządzenia, w związku z rozwojem systemów łączności, stały się przestarzałe. Wtedy też władze miejskie kazały rozebrać zajazd Miasto Brunszwik, który wcześniej częściowo wyremontowano.

W historii zamku wspomina się o dwóch żołnierzach radzieckich - łącznościowcach, którzy podczas pożaru piwnic zamku w 1946 r. zostali poparzeni podczas gaszenia pożaru, który wywołali jakoby wysiedlani Niemcy (w zamku był punkt repatriacyjny).

Z takich niewielkich opowiastek powstaje także historia miasta.


 

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI