Marek Nienałtowski
Sprawozdanie z VI wejścia do krypty Podiebradów (II)
Rozpoznano sarkofag Jerzego Podiebrada, syna Karola II

Jednym z podstawowych celów tego wejścia do krypty było rozpoznanie przynajmniej dwóch sarkofagów dziecięcych. Wstępnie, na podstawie herbów wiadomo było że są to sarkofagi podiebradzkie - należało rozpoznać czyje i które z dzieci w nich pochowano. Udział w zespole historyka sztuki dra Piotra Oszczanowskiego mógł wskazywać, że to wejście też zakończy sie sukcesem. I tak było. Już w krypcie P. Oszczanowski odczytał z tekstu na sarkofagu, że dzieckiem w nim pochowanym był Jerzy (Georg) i z herbów wynikało, że był dzieckiem Karola II i jego drugiej żony Elżbiety Magdaleny. Później otrzymałem do umieszczenia na stronie więcej informacji. P. Oszczanowski napisał i dołączył zdjęcia:

"Wydaje mi się - a jest to wielce, wielce prawdopodobne - że jeden z interesujących nas (a nierozpoznanych sarkofagów) kryje szczątki pierwszego syna Karola II z drugiego małżeństwa (tj. najstarszej z tego zwiazku progenitury męskiej), która zmarla 1,5 miesiąca po narodzeniu. Był nim książę Georg (* 31. sierpnia 1587; † 14. listopad 1587). Caly program ideowy sarkofagu także do tego nawiązuje - przedstawienia tych dziecięcych aniołów oraz - zapewne - na jednej z plakiet ukazana scena walki św. Jerzego (jako patrona imiennego małego księcia).

Sarkofag dziecięcy Jerzego Podiebrada. Na obu bokach umieszczono po dwa aniołki Ich skrzydła są wyrzeżbione na blasze sarkofagu. Także na obu bokach umieszczono po trzy plakiety. Na pokrywie sarkofagu znajduje się inskrypcja, na której widnieje imię Georg

Jeden z czterech aniołków. Po kliknięciu na zdjęciu - pojawi się powiększenie z widocznymi skrzydłami
Plakieta ze sceną walki św. Jerzego ze smokiem. Widoczny jeździec na koniu, z boku niewiasty. Kliknij, aby powiększyć

Także czytelna na czole inskrypcja (cytat biblijny z Ewangelii w. Jana rozdzial 3, wers 16: "„Denn also hat Gott die Welt geliebt, dass er seinen eingeborenen Sohn gab, damit alle, die an ihn glauben, nicht verloren werden, sondern das ewige Leben haben“ = "Bo tak Bóg umiłował świat, że Syna jednorodzonego wydał, aby każdy wierzący w Niego nie zginął, lecz otrzymał życie wieczne") oraz dwa herby (ojca i matki) wreszcie też monogram "GHZM" ("Georg Herzog zum Muensterberg" (Jerzy książę ziębicki) - taka tytulatura jemu przysługiwała). Cały sarkofag (w tym forma tych odlewanych figur anielskich) sprawia także wrażenie jednego z najstarszych, jakie się w krypcie zachowaly (czyli z 4 ćwierci XVI wieku)".

Na czole sarkofagu widoczne są: (po kliknięciu na cyfrę pojawi się powiększenie) 1- herb ojca, nad nim monogram GHZM. 2- herb matki. Oba herby są połączone klamrą. 3 - cytat biblijny

W zakończeniu listu P. Oszczanowski nawiązuje do poniższego zdjęcia, gdzie widoczne są aniołki ze skrzydłami, pochodzące ze zniszczonych sarkofagów.

"... te aniołki z kolei mogły być pozostałością po cynowej "oprawie" pochówku drugiego syna zmarłego trzy lata po Georgu - Karla (* 8. styczeń 1590; † 20. maj 1590). Ale to tylko przypuszczenie, hipoteza, domniemanie..."

Tak więc, dzięki P. Oszczanowskiemu rozpoznano i opisano fachowo kolejny sarkofag. Całości inskrypcji z pokrywy nie udało się odczytać. Powstał pomysł, aby pogrupować i przeanalizować wszystkie pozostałe elementy zniszczonych sarkofagów. Z nich uzyskamy ważną informację o ilości sarkofagów, umieszczonych w krypcie wraz z Karolem II.

Zbieżne:
Krypta Podiebradów
Identyfikacja sarkofagów
Sarkofag Karola II Podiebrada
Opowiesci z krypty
Poszukiwania krypty przy pomocy geo-radaru
Wyniki badan geo-radarem
Sprawozdanie z IV wejscia do krypty
Sprawozdanie z V wejscia do krypty
Sprawozdanie z VI wejscia do krypty (I)

Konserwacja sarkofagów
Wsparcie UE w konserwacji krypt
Sarkofagi z Pszczyny



Od autora • Lokacja miastaOlesnica piastowskaOlesnica PodiebradówOlesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r.Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestwDrukarnie NumizmatyKsiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla OlesnicyArtysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI