Nieznane zdjęcie oleśnickiego fotografa Otto Kupke
03.08.2013 r.
Rozszerzony tekst o fotografie znajduje się w książce Historia fotografii w Oleśnicy 1839-1944. M. NIenałtowski, B. Szybkowski. 2016

Dostałem do rozpoznania zdjęcie stanowiące własność oleśnickiego kolekcjonera MG. Umieszczone jest na kartoniku, czyli może pochodzić z końca XIX wieku. Otto Kupke miał zakład, a dokładniej - wynajmował go od właściciela kamienicy na ob. ul. 3 Maja 29. Był to budynek znany jako hotel Deutsche Haus, w którym zaczynało również swoją oleśnicko-fotograficzną wielu fotografów. Pierwszym z nich był F. Kalinke. Po kilku następnych wkroczył O. Kupke. A wkrótce po nim, na krótko Max Herden i na dłużej Max Bergel. Dwaj ostatni potrafili zjednać sobie klientów i zostali w Oleśnicy. Znane są jego dwie widokówki z ok. 1900 r., kilka zdjęć posiadaja kolecjonerzy, Jedno jest także w internecie. Poniższe może być kolejnym.


Na parterze mieściła się restauracja - nazwy jej nie widać. Wyżej znajdowała się zapewne część hotelowa

Sprawdziłem wszystkie budynki widniejące na widokówkach i nie znalazłem takiego w Oleśnicy. Może jest to budynek z okolic: Oławy, Milicza, Namysłowa - a może Zakrzowa - w kierunku Wrocławia. Może czytelnicy pomogą w rozpoznaniu?


Na awersie "Pozdrowienia z Oleśnicy". Wydawca Otto Kupke. Postkarte. Czy jest to pierwsza widokówka Oleśnicy?


Teren sąsiadujący z nazwą firmy na tablicy. Logo górnicze może wskazywać na coś związanego z węglem.
Istnieje sugestia, że może to być targ węglowy


3.08. 2013 r.
Odezwał się niezawodny Remigiusz Szczuraszek, który na Forum Historii Oleśnicy jest znany z bystrego oka i proponuje sprawdzić budynek który nie był dotychczas pokazany od strony frontowej (?), a znajdował się niedaleko atelier O. Kupke. Stał na rogu ul. M. Reja i 3 Maja. Ponadto obok tego budynku znajdował się "od zawsze" plac magazynowy. Skierował mnie na następujące widokówki:

http://olesnica.org/Pokaz2/Ulice/pages/Ohlauerstrasse%2823%29_3Maja.htm

oraz bardzo rzadkiej, której jeszcze nie widziałem w dużym powiększeniu na http://dolny-slask.org.pl/3591972,foto.html

Widzi w nich duże podobieństwo do pokazanego budynku. Wydaje się, że jest to dobry trop do dalszych poszukiwań.


Dodaję powiększone zdjęcie domu z lewej

Po zdobieniach w górnej części wynika, że jest to dom pokazany na http://dolny-slask.org.pl/3591972,foto.html.  Czyli R. Szczuraszek - jak to się bardzo często zdarza - trafił najpewniej dobrze. Gratulacje!!! Jest to więc budynek pokazany na planie z 1899 r. jako nr 41 przy Ohlauerstrasse.

Powstaje pytanie dlaczego ten piękny budynek nie pojawił się na widokówkach - czy właściciel nie chciał zapłacić za reklamę?

Podobną opinię przysłał niezależnie Paweł Szczegodziński - dodając, że obok, na posesji Ohlauer Strasse 40, mieszkał August Jerke, Kohlenhändler - handlarz węglem. Tak więc, zgadza się też napis na tablicy informacyjnej. Czyli po szczegółach sąsiedniego budynku i placu węglowego można być pewnym, że pokazany na fotografii budynek istniał w Oleśnicy, przy Ohlauerstrasse 41. Powstał po spaleniu poprzedniego, pokazanego na planie w 1882 r. Istniał już w 1899 r., w 1935 miał nr 1 ul. Kolejowej (M.Reja). Wg książki adresowej z 1935 r. należał do Fritza Kretschmera - handlarza bydłem.

Na powyższym fragmencie planu Oleśnicy z 1899 r (kolory czerwone - dobudowy pomiędzy 1899-1913 r.) widać budynki związane z treścią odsłony.

  1. "Dom nr 29 - Inkubator" oleśnickich fotografików - w tym czasie zapewne wynajmował w nim atelier Otto Kupke.
  2. Dom pokazany na zdjęciu. Ma, jak widać, bardzo dziwny kształt w widoku z góry. Działka 40 obok budynku to skład węgla. Dom nr 40, nieco widoczny na zdjęciu, będzie rozebrany. Dom 39 zajmował ogrodnik, o którym zamierzam jeszcze napisać.
  3. Dom również widoczny na zdjęciu, także o ciekawej architekturze, nie został uwieczniony na zdjęciu. A może dzięki kolekcjonerom oleśnickim i on zostanie "odkryty".

Wniosek z powyższego jest jeden - jeszcze mało wiemy o mieście, w którym mieszkamy.

Zbieżne
http://www.olesnica.nienaltowski.net/Max_Bergel.htm

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miasta Rysunki
Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI