Największy lazaret w Oleśnicy w latach 1915-1918

Oleśnica w czasie I i II Wojny Światowej, ze względu na wiele czynników, stanowiła także medyczne zaplecze armii, a może nawet frontu. W pierwszej wojnie światowej największy szpital polowy znajdował się w Głównych Zakładach Kolejowych (Reichsbahnausbesserungswerk Öls). Nie wiadomo czy wszystkie hale fabryczne były wykorzystywane jako sale szpitalne. Do niedawna, oglądając kilka zdjęć rannych leżących w jednej z hal, nie zdawałem sobie sprawy, że ranni leżeli w głównej częsci hali, dwóch bocznych i jeszcze w całkiem bocznych częściach hali. Uzmysłowiło mi to dopiero przypatrzenie się zdjęciu tej hali bez łóżek szpitalnych (zdjęcie niżej).

Główna część hali z ok. 1927 r. Nad nią jeździ suwnica. To co widzimy na pierwszym planie, to podpory torów suwnicy (widocznej na końcu).
Po jej bokach znajdują się dwie boczne części hali (wykorzystane zdjęcia znajdują się już na stronie).

tu
powinno
być
zdjęcie środkowej części hali.
To jest lewa część hali, jeszcze dalej z lewej widać kolejne 2 rzędy łóżek. Z prawej widać rzędy łóżek głównej części hali.
 
To jest prawa część hali, jeszcze dalej z prawej widać kolejne 2 rzędy łóżek. Z lewej widać rzędy łóżek głównej części hali.

Jak wynika z obu powyższych zdjęć, ich autorzy zrobili tylko ujęcia lewej i prawej części. Nie ujęli głównej części hali, w której było, być może, najwięcej łóżek. Czy zrobiono to ze względu na cenzurę, czy może nie mam widokówki z tym ujęciem? Jeśli nie było ograniczeń cenzury, to najpewniej pojawi się kiedyś takie zdjęcie. Z obu powyższych widokówek wynika, że leżało w tej hali, być może, powyżej 1000 żołnierzy.

Może ktoś z czytelników strony ma możliwość zrobienia podobnych zdjęć w tej samej hali?

Przy okazji nadmienię (już to umieściłem w dziale Walki w Oleśnicy), że w kwietniu 1945 r, w Oleśnicy znajdowało się 7 szpitali, zapewne jednej z armii Frontu Ukraińskiego (po 7 szpitali ta armia miała także w Namysłowie i Gliwicach). Nie wiem na jaki stan chorych były etatowo przewidziane. Wiadomo, że po 20. kwietnia 1945 r. (rozpoczęcie ofensywy berlińskiej) miały one zwiększyć dwukrotnie ilość łóżek szpitalnych. W przypadku dłuższego trwania walk o Berlin, można było oczekiwać, że po zapełnieniu oleśnickich kościołów, restauracji, sal koncertowych itp. - ponownie mogli ranni leżeć w pokazanej wyżej hali. Tych, z oddalonych miejsc walki - przywożono pociągami sanitarnymi. Rannych z walk we Wrocławiu - sanitarkami, samochodami i furmankami.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI