Lazaret w zamku książęcym
24.11. 2008 r.

Znane są zdjęcia z lazaretów z czasów I Wojny Światowej, rozmieszczonych w RAW (ZNTK) w Tenderhalle. Niedawno poznaliśmy zdjęcie z lazaretu w fabryce mebli Pohla. Dzięki stemplom na widokówkach, wysyłanych z Oleśnicy wiadomo było, że w zamku był równiez lazaret.

Ostatnio dzięki Jadwidze Szczypczyk (dziękuję !) udało się uzyskać kserokopię zdjęcia z lazaretu w zamku książęcym, które przekazał turysta z Niemiec odwiedzający zamek.

Był to zapewne prywatny (finansowany przez parę książęcą) lazaret dla wyższych oficerów i "dobrze urodzonych". Widać, że łóżka były rozmieszczone w Sali Myśliwskiej, obecnie zwanej - Rycerską, czyli w najbardziej reprezentacyjnej. Na holu, przed tą salą, chorzy mieli warunki do odpoczynku. Czytali prasę i mogli słuchać koncertów muzycznych. Na zdjęciu widać, że pianino stoi z prawej strony drzwi do sali. Przy nim siedzi pianista, z prawej stoi skrzypek, z lewej dwie siostry spiewają patrząc w nuty lub tekst. Nad pianinem wisi trofeum myśliwskie, zapewne następcy tronu - tygrys (?) z wypchaną głową i rozłożoną skórą. Na ścianach wiszą wypchane ptaki i poroża. Z lewej strony widoczny jest kominek, a nad nim kolejne trofeum - istniejąca do dzisiaj głowa słonia. Jak wynika z podpisów - rannymi opiekowały się siostry Czerwonego Krzyża i Narodowego Stowarzyszenia Kobiet z powiatu oleśnickiego. Zdaje się, że są wśród nich również diakonisy

Jeszcze nie wiadomo czy łóżka również stały w innych salach zamku. Nie wiemy również czy w tym czasie w Zamku przebywała żona następcy tronu księżna Cecylia z dziećmi. Z innych zdjęć wynika, że odwiedzała oddziały wojskowe, nawet we Francji.

Zbieżne: Lazaret Garnizonowy


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI