Marek Nienałtowski
Most Mojżesza w Oleśnicy?

Na ważnej dla Oleśnicy drodze Wrocław-Warszawa istniały przynajmniej dwa mosty. Pierwszy z nich umieszczony na obecnej ul. Wrocławskiej wiódł nad byłą rzeką Oleśnicą. Drugi znajdował się na obecnej ul. Wojska Polskiego (skrzyżowanie z ob. ul. Brzozową) nad kanałem nazywanym po 1600 r. rzeką Oleśnicą. Pokazano to na fragmencie mapy Pharusa z 1928 roku.

 

Na planie pokazano czerwoną strzałką: 1- most nad starą rzeką Oleśnicą. 2- most nad nową rzeką Oleśnicą

Na powiększeniu (rys. niżej z lewej) widać, że most na ob. ul. Wojska Polskiego biegł nad rzeką płynącą w wąwozie. Oznakowanie mostu wskazuje, że most jest kamienny lub metalowy i widać, że jezdnia mostu wiedzie wzdłuż ulicy, co jest normalne. Niżej z prawej widać sytuację z okresu 1899-1911 r., która jest dla mnie niezrozumiała, jako niefachowca w dziedzinie mostowej i symboliki oznakowania mostów na mapach i planach.

Widok oznakowania mostu z 1928 r.
Ten sam widok oznakowania mostu z ok. 1899-1911 r.

Zagadką jest sama nazwa "Most Mosesa" (Moses Brücke). Żaden inny most(ek) oleśnicki nie miał nazwy na mapie (planie). Moses może być nazwiskiem budowniczego lub projektanta mostu, urzędnika magistratu itp. Ale też Moses to Mojżesz. A z tym mostem wiążę się najbliższa droga z miasta na cmentarz żydowski w Twardogórze. A po 1823 roku na oleśnicki, leżący przy tej rzece przy ul. Leśnej. Czyli mogło to być określenie mostu żydowskiego (taką interpretację podesłał E. Drużyłowski) - może powstał z datków gminy żydowskiej? Ponadto z Mojżeszem wiąże się przejście Izraelitów suchą nogą przez morze, co mogłoby oznaczać jakąś cechę konstrukcyjną mostu - Żydzi mogli suchą nogą przechodzić przez rzekę idąc na cmentarz.

Zagadką dla mnie (jako niefachowca) jest sam symbol mostu. Jest on inny, niż ten oznaczający most na ul. Wrocławskiej i co najdziwniejsze - symbol jest obrócony o 90 stopni. Czyżby to oznaczało, że pod ulicą była droga (dróżka) wzdłuż rzeki i to tę funkcję pokazano, jako ważną, a nie pokazano funkcji mostu na ważnej drodze?

Może jest jakieś proste wyjaśnienie tej zagadki?


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI