Marek Nienałtowski
Czym uhonorowały władze Oels następcę tronu Fryderyka Wilhelma w związku z nadaniem mu funkcji szefa Regimentu Dragonów nr 8
03.07.2025 r.

7 maja 1860 r.przybył do Oleśnicy sztab i pierwszy eskadron (szwadron) 2 Śląskiego Regimentu Dragonów nr 7, sformowany w 1808 roku. Od 1862 przypisano mu nr 8 i nazywano Regimentem dragonów nr 8. Liczył on w 1862 r. 242 żołnierzy. Początkowo dragoni byli zakwaterowani w folwarku miejskim i częściowo w budynkach miejskich.

15 czerwca 1866 r. następca tronu Fryderyk Wilhelm (podobizna z lewej) odwiedził Oleśnicę aby promować wojnę prusko-austriacką, która formalnie zaczęła się następnego dnia. Oprócz spotkania z kadrą dowódczą regimentu, zobaczył też zamek, a potem wszedł na Wieżę Wrocławską, która miała być rozebrana. Jakoby dzięki niemu do tego nie doszło i dlatego mieszkańcy docenili to w 1888 r., umieszczając na wieży płytę z napisem dziękczynnym o treści Cesarz Fryderyk III zwiedził tę wieżę 15 czerwca 1866 r. Jego wielkiemu zaangażowaniu zawdzięcza ta budowla swoje zachowanie, bo jakoby przeznaczył też pieniądze na jej odnowienie.

Być może regiment dragonów wywarł na nim dobre wrażenie i poprosił ojca, aby wyznaczył go na szefa tego regimentu. Dlatego 18 września 1866 r. został wyznaczony na szefa (opiekuna) następca tronu Fryderyk Wilhelm - stąd stała się ona jednostką elitarną i tym samym miasto na tym zyskało promocyjnie, bo można było częściej oczekiwać wizyt następcy tronu.

 

Dlatego władze miasta uznały, że należy uhonorować następcę tronu z okazji objęcia funkcji szefa - odpowiednim podarunkiem. O rodzaju podarunku powiadomił mnie Tomasz Popowicz, który znalazł informację o nim w aukcji znanej firmy LOT TISSIMO. Zazwyczaj osobom wojskowym wręcza się szablę. Chyba zlecono wykonanie szabli godnej następcy tronu jakiejś wrocławskiej frmie płatnerskiej. Niczym szczególnym szabla się nie wyróżniała, bo miasto nie było bogate. Musiało zbierać pieniądze na wybudowanie koszar Regimentu Dragonów. Natomiast wykonanie dyplomu zlecono LItograficznemu Instytutowi M. Lemberga z Wrocławia mającego firmę przy Rossmarkt 5. Dlatego przygotowania trwały kilka tygodni. Przed 20 października wszystko miało być gotowe.

Dlatego 20 października 1866 r. następcy tronu Fryderykowi Wilhelmowi przekazano szablę podarunkową miasta Oels wraz z dyplomem. Nie wiadomo jak i gdzie się odbyło przekazanie - o tym historia milczy.


Fragment pochwy szabli. Wygrawerowano na niej "Królewskiej Wysokości Następcy Tronu Fryderykowi Wilhelmowi dedykuje Oels, dnia 20 października 1866".


Do tego piękny ozdobny dokument z dedykacją i listem z podpisem magistratu oraz przewodniczącego rady miejskiej miasta Oels z 20 października 1866.
Wymiary: 25,5 x 31 cm, obity czerwonym aksamitem ze złotym nadrukiem.
Burmistrzem wtedy był od 1859 r. nieznany z imienia Mappes, który może pełnił swoją funkcję przez dwie 12-letnie kadencje (do roku 1883)


Pierwsza strona dyplomu - Adresowane przez miasto Oels Jego Królewskiej Wysokości Następcy Tronu Fryderykowi Wilhelmowi

W piśmie dołączonym do dyplomu - urzędnicy miejscy dziękują następcy tronu, że dzięki jego opiece było mało strat w wojnie prusko-austriackiej. Rzeczywiście w bitwie pod Nachod, w której uczestniczyli dragoni oleśniccy zginęło zaledwie kilkunastu żołnierzy, ale to głównie wynikało z faktu, że dragoni pełnili rolę wsparcia i osłony piechoty oraz rozpoznania. Chociaż i w tych warunkach udało im się wówczas zdobyć sztandar austriacki, czym się szczycili i dlatego oleśnicką ulicę nazwano Nachod strasse (obecna Lwowska).


Ostatnia strona dyplomu. Nie podano, kto wykonał rysunek kilku ważnieszych budowli oleśnickich i widoku miasta, natomiast litografię wykonał M. Lemberg

Po wybudowaniu w 1873-1874 r. budynku koszarowego przy Nachodstrasse 10 (w folwarku miejskim) - umieszczono tam 1. szwadron Regimentu Dragonów. 22 (27?) czerwca 1885 r. z okazji 25-lecia Regimentu Dragonów przybył do Oleśnicy następca tronu, już także jako pan zamku oleśnickiego. Witał go wielce zasłużony dla Oleśnicy burmistrz Richard Kallmann. Zwiedzając zamek wydał polecenie przeniesienia archiwów zamkowych do obecnego Archiwum Państwowego we Wrocławiu - są tam do dzisiaj. Wówczas jednostka zmieniła nazwę na Regiment Dragonów Króla Fryderyka III nr 8. W 1887 następca tronu nakazał wysyłkę cennej biblii (z własnoręcznym wpisem na całą stronę M. Lutra) z biblioteki książęcej w zamku oleśnickim do bibliotek Lutra w Paulus-Muzeum w Wormacji. Po krótkim panowaniu Fryderyka Wilhelma jako cesarza Fryderyka III (zmarł 15.06.1888) w 1901 r. burmistrz Kallmann został inicjatorem postawienia pośmiertnego pomnika temu cesarzowi. I tak się skończyła historia cesarza związanego z Oleśnicą.

LIteratura:

https://olesnica.org/Olesnica_Welfow.htm

https://olesnica.org/Olesnica_po_1885.htm

https://olesnica.org/Wojsko_w_Olesnicy.htm

https://www.olesnica.nienaltowski.net/BramaWroclawska.htm

https://olesnica.org/Pomnik_Fryderyka.htm


 

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI