Marek Nienałtowski
Wizyty w Oleśnicy następcy tronu Wilhelma Fryderyka. Część II (1904 r.)
17.10.2020 r.

Uwaga. Poniższy tekst dotyczący wizyty z 1904 r. oparto na tłumaczeniu artykułu z gazety Lokomotive an der Oder wykonanego przez Małgorzatę Surmę (szukam kontaktu do Pani Małgorzaty).

Następca tronu przybył na stację w Oleśnicy w "salonce" doczepionej do pociągu osobowego o godz. 6.09 (wg planu) w czwartek 25 mają 1904 r. Miał spędzić czas w Oleśnicy, a dokładniej - w nowym pałacyku myśliwskim w Ligocie Małej. W planie miał dokonać otwarcia pałacyku i zapewne wziąć udział w polowaniu. Na drugi dzień miał wypełniać obowiązki państwowe - przyjąć w Rynku defiladę kombatantów - uczestników wojen z 1866 i 1872 r. oraz garnizonu oleśnickiego - czyli Regimentu Dragonów nr 8 i Batalionu Jegrów nr 6. Kolejny dzień miał spędzić na polowaniu.

W trakcie jazdy z Poczdamu, na jedej ze stacji, dosiedli się jego koledzy (m.in. podporucznik hrabia Finck von Finckenstein, którego nazwisko przewija się w polowaniach Wilhelma jeszcze w 1910 r.) i świta, część osób towarzyszących przyjechała dzień wcześniej. Po przyjeździe na stację oleśnicką udali się wszyscy na zaproszenie właściciela restauracji dworcowej Gaertnera na śniadanie w poczekalni pierwszej klasy (czyli na piętrze), Zatem książę Wilhelm ubrany w strój myśliwski udał się samochodem na polowanie w okolice Bystrego, w trakcie którego ustrzelił dwa koziołki.


Pałacyk na widokówce z 1904 r. Wjazd na teren, dalej podjazd do pałacyku. Z kolekcji Jacka Kamińskiego


Pałacyk w kolorze z lat późniejszych. Z kolekcji Nuno

Około 9.30 przyjechał do Ligoty Małej i po raz pierwszy wszedł do swojego nowego pałacyku myśliwskiego, gdzie czekała na niego świta. Zjedli ponownie śniadanie i w towarzystwie osoby odpowiedzialnej za budowę oglądali pałacyk i jego otoczenie. Na parterze mieścił się salon, pokój do pracy, sypialnia i kuchnia (księciu założono linię telefoniczną). Na piętrze - dwie sypialnie. W części służbowej pałacyku miał swój pokój sekretarz księcia, majordomus (stały gospodarz), a na poddaszu i w suterynie kucharz z pomocnikiem i kelnerem. Następca tronu zajął dolną sypialnię, dwaj przyjaciele spali na piętrze. Pozostali udali sie do zamku oleśnickiego, gdzie mieli zarezerwowane pokoje (zapewne w skrzydle południowym na II piętrze). Prawdopodobnie wczesnym rankiem (zazwyczaj ok. godz. 3.00) kolejnego dnia książę Wilhelm udał się na polowanie. Nie zachowały się zdjęcia Wilhelma na tle pokotu. Po polowaniu i obiedzie udał się do Oleśnicy, gdzie o 15.00 miały odbyć się oficjalne uroczystości.


Następca tronu salutuje (strzałka), przyjmując defiladę Stowarzyszenia Kombatantów Ziemi Oleśnickiej w dniu 26 maja 1904 r.
Na czele marszu dowódca garnizonu. Z kolekcji Adama Fedorowicza


Następca tronu książę Wilhelm maszeruje dookoła rynku. Z wystawy widokówek w Galerii PiMBP

Książę przyjął paradę, zatem przemaszerował przez cztery strony rynku, udekorowanego flagami i girlandami, aby przywitać się z mieszkańcami oraz licznie zebranymi gośćmi z okolicznych miast i wsi. Zatem udał się do Ligoty Małej. Oceniono, że w tym dniu do Oleśnicy przyjechało ok. 1500 osób, z czego zadowoleni byli właściciele hoteli, restauracji i sklepów, była to znacząca promocja Oleśnicy.

Drogi, którymi przejeżdżał następca tronu były przez 3 dni udekorowane, wzdłuż trasy zawsze witały go licznie zebrani mieszkańcy. Do Ligoty Małej zajeżdżali rowerzyści z okolicznych miast, aby zobaczyć z bliska księcia Wilhelma.

W piątek książę Wilhelm zapewne także brał udział w polowaniu w Ligocie Małej. Nie wiadomo czy już wówczas marszałek jego dworu zapraszał myśliwych poprzez blankiet niżej pokazany. Autorem blankietu wykonanego w 1904 r. był znany grafik i heraldyk niemiecki Georg Otto (1868–1939), współpracujący z następcą tronu już od 1903 r. (wtedy wykonał jego ekslibris i może projekt herbu Marchii Brandenburskiej wiszący nad wejściem do zamku oleśnickiego [2]).


Blankiet zaproszenia na polowanie.
Wykonawca G. Otto. 1904 r. E-bay.de

Na tym polowaniu były zapewne też wykonywane zdjęcia, ale jeszcze nie wypłynęły. Następca tonu odjechał z Oleśnicy o godz. 21.59.

Od tego czasu wieś Ligota Mała stała się ogólnie znana w Niemczech. Książe bywał w tym pałacyku 1-3 razy w roku, szczególnie po ślubie. W polowaniach zimowych odbywanych w Ligocie Małej, odwiedzał pałacyk, ale spał w zamku oleśnickim. Do 1918 r. Ligota Mała mogła być preferowana w rozwoju, np. w remontach dróg, elektryfikacji, może też telefonizacji. Licznie odwiedzających turystów obsługiwał duży zajazd z hotelem o nazwie Pod Kronprintzem.

CDN.

Literatura

  1. Lokomotive an der Oder, 26.05. 1904, nr 121. Tłumaczenie tekstu Małgorzata Surma
  2. https://www.olesnica.org/Hohenzollern_biblioteka.htm

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI