Marek Nienałtowski
Niezapomniane ślady wojny w Nieciszowie

Otrzymałem list od internauty: "Początkiem lat 70-tych jako 10-11 letni chłopak, pomagałem starszemu bratu przy remoncie podwórka na posesji nr 32 w Nieciszowie, gdzie w tym czasie mieszkałem. Chodziło o wylewkę betonową wokół budynku. W czasie odkrywki ziemi pod oknem jednego z pomieszczeń, skierowanego na południe/południowy wschód, natrafiliśmy na dużą ilość łusek. Sądzę, po gabarytach, że pochodziły z rkm-u lub jakiejś innej ciężkiej broni maszynowej. Nazbieraliśmy ich około 4-5 taczek. Rodzice zabronili nam prowadzenia dalszych "prac odkrywkowych", ale korzystając z Ich nieuwagi udało nam się jeszcze odnaleźć karabin maszynowy bez magazynka, prawdopodobnie PM-40.

Dom nr 32. Pod prawym oknem znaleziono łuski, za rogiem zardzewiałe resztki karabinu maszynowego.

Na południe od w/w posesji w odległości ok. 250 metrów znajduje się niewielkie wzniesienie, zwane przez nas w owym czasie "pagórkami" lub "piaskownicą", ze względu na piaszczysty charakter tego wzniesienia. Tam właśnie, bawiąc się z moim kuzynem w "kopanie okopów" znaleźliśmy szczątki radzieckiego żołnierza (resztki "kufajki", w kieszeni której były srebrne łyżeczki i strzępy gazety drukowanej cyrylicą). Na pewno był to dobrze zbudowany i wysoki mężczyzna. Powiadomiliśmy o tym fakcie dorosłych. Niestety, wszyscy (!) do których się zwróciliśmy, nakazali nam milczenie i ukrycie naszego "znaleziska". Zastraszeni i upominani całą sprawę puściliśmy w niepamięć.

Mapa Nieciszowa. Strzałką 1 pokazano dom, gdzie znaleziono dużą ilość łusek. 2 - miejsce znalezienia zwłok czerwonoarmisty. Dwoma liniami pokazałem prawdopodobny kąt ostrzału karabinu maszynowego. Najpewniej w innych budynkach, wzdłuż drogi, także były rozmieszczone punkty ogniowe. Po zdobyciu Nieciszowa (21 stycznia wieczorem) - czerwonoarmiści ruszyli do Oleśnicy, czym spowodowali panikę w garnizonie i rozpoczęcie w nocy szybkiej ewakuacji jednostek.

Dopiero, kiedy trafiłem na Pana stronę przypomniałem sobie o tych wydarzeniach. W tej chwili, kiedy to piszę, czuję się mocno zażenowany. Uświadomiłem sobie bowiem, że pozwoliłem na to, aby ten człowiek leżał tam do tej pory bez należytego pochówku. Czy można teraz zmienić tę sytuację? Z poważaniem Edward Pawlak."

Spotkaliśmy się z Panem Edwardem i udaliśmy się do punktu, w którym, jak pamięta, znajdowały się zwłoki czerwonoarmisty. Chcieliśmy odnaleźć to miejsce, aby je wskazać odpowiednim instytucjom, w celu ekshumacji. Niestety, ten teren obejmowała działka budowlana. Tam, gdzie miały być zwłoki prowadzono na przestrzeni ostatnich lat różnorodne prace ziemne, które zmieniły jego ukształtowanie. Dlatego nie doszło do rozpoznania miejsca znalezienia zwłok. Tak więc spóźniliśmy się o kilka-kilkanaście lat i być może żołnierz dalej spoczywa zapomniany, z dala od swoich towarzyszy broni. Miejmy nadzieję, że może podczas porządkowania okolicznego terenu, ktoś natrafi na jego zwłoki i przeniesione zostaną na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej do Oleśnicy.


To było gdzieś tutaj ...

Ojciec Pana Edwarda powiedział, że po wojnie nastąpiła ekshumacja kilkunastu czerwonoarmistów na cmentarz do Oleśnicy (kilku z nich leżało w pobliżu domu). Żołnierzy niemieckich zakopywano tam gdzie leżeli, nie nastąpiła ich ekshumacja. Tak więc w Nieciszowie dalej leżą ofiary tej wojny - żołnierze, których kiedyś szukały ich rodziny. Wielu żołnierzy - volkssturmistów z Oleśnicy i okolic, jest dalej poszukiwanych przez Czerwony Krzyż. Kto natrafi podczas prac ziemnych na żołnierza z wciśniętą w zęby (lub leżąca obok) blaszką - nieśmiertelnikiem, niech pamięta, że potomkowie tych żołnierzy będą wdzięczni za informację i chrześcijański pochówek. Ofiary wojny winny trafić na cmentarz żołnierzy niemieckich.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI