Marek Nienałtowski
Gdzie w Oleśnicy chowano żołnierzy niemieckich w latach 1944-1945

22.01.2020 r.

14 stycznia 2020 r. dostałem z Niemiec e-maila od Urszuli Ciołkowskiej o następującej treści "Zwracam sie do pana z prosba o udzieleniu mi informacji o grobie zolnierza niemieckiego. Nazywal sie Willi Dressler, ur 19.02.1911 zm. 22.11.1944. Zolnierz ten byl kucharzem w armii niemieckiej, zmarl po ciezkiej chorobie i zostal pochowany na cmentarzu w Olesnicy (posiadam zdjecie z pogrzebu)...". Dostałem przy tym 3 ciekawe kopie zdjęć z pogrzebu oraz ogłoszenie gazetowe o śmierci żołnierza.

Odpisałem zgodnie z prawdą, że już nie ma żadnego śladu po grobach niemieckich, a spis pochowanych w sektorze wojskowym cmentarza komunalnego kończy się na 1941 r. Jednocześnie poprosiłem o przysłanie lepszej jakości zdjęć, aby przynajmniej znaleźć miejsce, w którym został żołnierz pochowany. Dostałem później więcej zdjęć z albumi rodzinnego pana Adolfa Wengner, które pozwolą wskazać przybliżone miejsce pochówku W. Dresslera

Na powyższym lewym zdjęciu pokazano kondukt żałobny - drużyna honorowa, żołnierze z kwiatami, dalej żołnierze niosący katafalk, na którym umieszczona jest trumna przysłonięta sztandarem. Z lewej strony konduktu widać tylną ścianę dużego grobowca. Było ich na obu cmentarzach kilkanaście - nie pozostał po nich ślad. Nie wiadomo gdzie znajdował się wówczas kondukt - czy już na obecnej ul. Cmentarnej? Nie wiadomo czy pochówki wojskowe korzystały z kaplicy na cmentarzu komunalnym.

Na prawym zdjęciu widać, że kondukt zatrzymał się. Sądząc po Wieży Ciśnień - znajdowali się na obecnej ul. Cmentarnej - kiedyś wytyczonej dwoma szpalerami drzew - z lewej cmentarz ewangelicki. Z prawej niewidoczna łąka - już zaczynała pełnić rolę cmentarza.

Powyższe lewe zdjęcie jest najważniejsze dla określenia miejsca pochówku żołnierza. Widać z niego, że żołnierz nie został pochowany na cmentarzu komunalnym w sektorze wojskowym, co może wskazywać, że był zapełniony. Czyli był chowany po drugiej stronie ulicy Wojska Polskiego na łące, obok cmentarza ewangelickiego. Na prawym zdjęciu widać, że ceremonii towarzyszył pastor i akurat uchwycono moment oddania salwy honorowej - kończącej pogrzeb.

Wracam do lewego zdjęcia z Wieżą Ciśnień. Pomiędzy dwoma żołnierzami widoczne są drzwi wejściowe do wieży. Na dachu można zauważyć z lewej lukarnę (wystające okno), niezbyt widoczna jest na zdjęciu lukarna nad oknami, które zaczynają się od drzwi. Lukarna z prawej jest niewidoczna. Poszukiwałem takiego punktu, w którym widać powyższą sytuację. Z prawej strony widać dach byłego kasyna dragonów (Pałac pod Blachą). Pomiędzy dwoma połaciami dachu widać komin w całej okazałości. Należało stanąć w miejscu, gdzie widać sytuację jak na zdjęciu.


W przybliżeniu widać sytuację jak na powyższym zdjęciu wykonanym telefonem, szybko i o zmierzchu.
Mam nadzieję, że ktoś bardziej dokładnie przeanalizuje zdjęcie i dopasuje do rzeczywistości punkt wykonania zdjęcia


Na powyższym planie miasta z 1939 r. naniosłem Cmentarz Armii Radzieckiej i "cmentarz mieszany"
o powierzchni 5 tys. m2, na którym m. in. znajdowała się, znana z materiałów archiwalnych, kwatera włoska.
W niej pochowano już po wojnie 17 osób.
Chyba Willi Dressler został pochowany w okolicy przyszłego sektora włoskiego

Uwagi

Zbieżne.

Kwatera włoska na cmentarzu mieszanym

Cmentarz Komunalny - sektor wojskowy

Cmentarz Garnizonowy


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI