Marek Nienałtowski
Nowa postać graficzna strony UM Oleśnicy
01.01.2008 r.

Na www.olesnica.pl pokazano nową szatę graficzną strony UM Oleśnicy. Każdy interesujący się historią miasta zapewne zauważy, że:

Zniknęła historia miasta obejmująca okres do 1945 r.
Miała ona wiele błędów, wynikających z przepisania treści z książki o charakterze krajoznawczo-turystycznym. Obecnie już istnieje dobra monografia historyczna miasta i każdy nauczyciel historii, mógłby w oparciu o nią opracować odpowiedni tekst. Uważam jednak, że miasto powinno zlecić jego opracowanie autorowi monografii Oleśnicy W. Mrozowiczowi.

Pozostała historia Oleśnicy obejmująca okres po 1945 r.
Dziwi fakt, że historia miasta ma zaczynać się od 1945 r. Jeśli już tak widzą historię miasta jego władze - przynajmniej powinna być ona prawdziwa i pozbawiona propagandy. Przy okazji zmiany grafiki można także zmienić treść tego działu.

Historia miasta nie tylko dla turystów
Historia miasta jest ważnym elementem jego tożsamości, rangi i wiele mówi o mieście. Dlatego nie powinna być w dziale turystyka.

Zabytki
Zabytki Oleśnicy umieszczono w dziale Turystyka. Jest to dezinformacja turystyczna, bowiem ich nie można zwiedzać. A te które można oglądać - na stronie nie opisano.

W dalszym ciągu nie można zapoznać się z przyjętymi w 2006 r. nowymi symbolami miasta
Strona UM Oleśnicy jest jedną z niewielu stron polskich miast, na której brak prezentacji symboli miasta. Mieszkaniec Oleśnicy nie może zapoznać się z dobrym, wyraźnym rysunkiem herbów miasta, historią ich powstania i opisem. Także nie wie, jak powinny wyglądać flagi miasta, nie może odsłuchać hymnu miasta, ani nie może zobaczyć łańcucha burmistrza.

Brak protokołów z obrad Rady Miasta
Mieszkaniec miasta mógł się kiedyś dowiedzieć o tym, co się dzieje na sesjach RM. Jakie uchwały zostają podjęte, jak przebiega dyskusja, kto z radnych zabiera głos i kto opowiada bzdury. Ostatnie sprawozdanie zamieszczone na stronie ma datę 26 styczeń 2007 r. Nowszych nie ma.

Uwagi do prezentacji herbów na stronach UM
Na stronie startowej umieszczono tzw. "uproszczony" herb miasta, a na innej (www.olesnica.eu) tzw. herb miasta (z dorysowanym niedbale krzyżem). Uważam, że prezentacja herbów powinna odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Nie powinno tak być, że na papierze listowym wysyłanym w sprawie opłaty podatku, umieszczony jest herb miasta (czyli uroczysty), a na stronie miasta - herb "uproszczony". Herby na obu stronach startowych są przedstawione w rozmiarach, utrudniających rozpoznanie ich szczegółów. Wobec tego powstaje pytanie - po co je prezentować?

Szkoda, że dalej wszelakie decyzje odbywają się skrycie i bez dyskusji.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI