Marek Nienałtowski
Nowy herb Oleśnicy ? Czy kolejna ignorancja?

W tajemnicy pojawił się w sali obrad Rady Miejskiej nowy, a może inny herb miasta.

fot. E. Niczypor

Umieszczenie jego w sali posiedzeń RM nadało mu "ważność urzędową", wskazało na aprobatę władz miasta (chociaż nowa postać herbu nie została ujęta w uchwale RM - co powinno być obowiązkiem). Niestety, nowego herbu nikt nie zauważył. Gazety oleśnickie o tym nie napisały (nawet wydawane przez UM). TV powiatowa pokazała go tylko "w przelocie". Sądziłem naiwnie, że jest to nowa wersja herbu, opracowana z okazji 750. lecia lokacji Oleśnicy, wykonana przez artystę-heraldyka, prawidłowa kolorystycznie, bezbłędna w detalach heraldycznych, wykorzystująca efekty badań literaturowych.

I kiedy natrafiłem na poniższe zdjęcie (proszę kliknąć na nim) stało się jasne, że prawie nic się nie zmieniło w heraldyce oleśnickiej (za wyjątkiem krzyża, który ma właściwe wymiary). Pozostały stare błędy i pojawiły się nowe. Czy herb z błędami powinien znajdować sie w sali obrad RM? Wskazuje to kolejny raz, że rajcy nie wiedzą jak wygląda herb miasta.

foto. E. Niczypor

Przedstawiony herb jest bardzo podobny do tego (słabe zdjęcie poniżej), który wisiał w kościele p.w. Matki Bożej Miłosierdzia i św. Franciszka (na początku 2005 r.).

Kiedy go wówczas zobaczyłem - nie miał pokazanego krzyża. Po mojej interwencji (poprzez W. Piechówkę) autor herbu natychmiast (!) uzupełnił krzyż. Był to pierwszy i ostatni przypadek w Oleśnicy, gdy dokonano na moją prośbę poprawek elementów herbu. Po kilku tygodniach herb ten zniknął z kościoła. Obecnie jego bardziej dopracowana wersja - pojawiła się w Ratuszu.

Tak więc nic nowego - W Oleśnicy ciągle wiszą błędne herby miasta i nikomu to nie przeszkadza. Może nie dorośliśmy do 750. letniej tradycji bycia mieszczaninami, szanującymi herb swojego miasta?


Od autora Lokacja miasta Olesnica piastowska Olesnica Podiebradów Olesnica Wirtembergów
Olesnica za Welfów
Olesnica po 1885 r. Zamek olesnicki Kosciól zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Olesnicy Herby ksiestw Drukarnie Numizmaty Ksiazece krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Olesnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasluzeni dla Olesnicy Artysci olesniccy Autorzy Rysowali Olesnice
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemia? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa olesnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowosci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOSCI