Marek Nienałtowski
Ozdoby architektoniczne upiększają Park Klonowy
15.09.2007 r.

12-13 września 2007 r. pojawiły się w parku (byłym cmentarzu) trzy ozdoby architektoniczne dobrze widoczne od strony ul. Wojska Polskiego i Klonowej. Są to gipsowe, a może raczej betonowe odlewy symbolizujące urny (lampy oliwne?) z gorejącym ogniem. Pochodzą z dawnego budynku Finanzamt, znajdującego się obok cmentarza ewangelickiego (o związku ozdób z budynkiem Finanzamt powiadomili mnie niezależnie Ryszard Dylewski i Ryszard Bober).


Budynek Finanzamtu przed 1945 r.

Ozdoba architektoniczna w parku, z tyłu widoczna kolejna. Fot. Ryszard Bober (powiększ)
Cztery ozdoby architektoniczne w górnej części budynku Finanzamt - obecnie Urząd Pracy

W trakcie walk w styczniu 1945 r. dwuspadowy dach budynku spłonął. Na temat dalszych losów ozdób brak jest jednolitych opinii. Wg informacji Jacka Duszyńskiego, uzyskanych z wiarygodnego źródła, na początku lat 50-ych położono nowy płaski dach, a ozdoby ustawiono w czterech jego rogach. W latach 90-tych podczas silnej burzy, jedna z ozdób spadła. Jak się okazuje, czwarta ozdoba spadając z dachu nie uległa całkowitemu rozbiciu lub miała niewielkie uszkodzenia. Potem dla bezpieczeństwa wszystkie zdjęto i umieszczono w magazynie ZBK przy ul. Wrocławskiej. Obecnie podczas rozbiórki tych budynków - przypomniano sobie o nich i przetransportowano na teren parku. Co się stało, że tylko trzy tam trafiły? Co się stało z czwartą?

Dodano 04.08.2014 r.
Czy czwarta trafiła na prywatną posesję?

Widać ją na powyższych zdjęciach. Nie wiem czy ten symbol urny ma zdejmowaną pokrywę i ta jest usunięta, a może pokrywa uległa zniszczeniu lub została ucięta? Zdjęcie tej brakującej czwartej ozdoby z byłego budynku Finanzamtu zrobił J. D. (nazwisko do mojej wiadomości). Wiem, że znajduje się na Ratajach.

Dodano 09.10.2014 r.
Okazało się, że może brakująca pokrywa z ozdoby wyżej pokazanej bezużytecznie zalega na składowisku w Sekcji Dróg Miejskich. Dlaczego pokrywa jest oddzielnie przechowywana w SDM, a część dolna stoi na prywatnej posesji. Dlaczego ich nie połączono i postawiono obok trzech pozostałych w Parku Klonowym? Czy to jest pokrywa od innego podobnego kompletu?


Pokrywa przechowywana na placu SDM wśród starych płyt betonowych
nie cieszy wzroku mieszkańców Oleśnicy.
Fot. osoby chcącej zachować anonimowość

Może miasto powinno odkupić tę ozdobę architektoniczną od właściciela (jeśli stanowi jego własność?), ukompletować ją z pokrywą i postawić obok trzech pozostałych w Parku Klonowym.

Dodano 18.10. 2022 r.
Ponownie dostałem e-maila w tej sprawie. Mieszkaniec Oleśnicy J.K. zrobił zdjęcie tej ozdobie, podał adres ul. Mikołajczyka 19 i nazwisko właściciela posesji.


Ze zdjęcia widać, że ta ozdoba jest w innym otoczeniu,
niż wyżej pokazane. Czyżby ich było więcej, a może trafiła na inną posesję?

Warto doprowadzić do postawienia czwartej urny przy trzech pozostałych w Parku Klonowym. Są one istotnym i ciekawym urozmaiceniem parku oraz promują miasto.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI