Na tej stronie - Ingo Peters zobaczył swojego dziadka Juliusa oraz pozostałych członków rodziny
1.01.2020 r.

Pan Ingo Peters po przejściu na emeryturę. zainteresował się bardziej historią swojej rodziny, która przed 1945 r. mieszkała w Oels/Oleśnicy. Miał bardzo niewiele informacji, gdyż 21.01.1945 r. jego rodzice i pozostali członkowie rodziny musieli szybko opuścić miasto i nie zabrali wielu swoich rodzinnych pamiątek. I. Peters urodził się w 1946 r. i pracując w banku odbywał służbowe podróże - w 2005 r. trafił do Oleśnicy szukając śladów rodziny. W sierpniu 2019 r. przeglądając widokówki na mojej stronie natrafił na postać swojego dziadka Juliusa. Napisał wtedy do mnie i rozpoczęliśmy korespondencję.


Dom przy ulicy Jana Matejki (Marienstrasse) 20, w którym Julius Peters wynajmował zapewne parter i może piętro. Widokówka pochodzi z ok. 1910 r.
Naturalnie Ingo Petersowi wysłałem znaczące powiększenie widokówki, na której lepiej widać twarze

Na powyższym zdjęciu pod lewym szyldem stoi Julius z córką. Na zdjęciu widać pięć z sześciu dzieci Juliusa (jak sądzi Ingo Peters) - Otto, Richard, Adolf, Dora i Erna. Kolejna córka - Margot urodziła się w 1916 r. Julius Peters reklamuje się jako ślusarz. Natomiast na wystawie stoi rower, a na prawym szyldzie znajduje się informacja o naprawie rowerów i sprzętu elektrycznego.

Na widokówce zaznaczyłem strzałką (z prawej) dom nr 20 przy Marienstrasse (J. Matejki), gdzie Julius wynajmował pomieszczenia. Przy lewej strzałce widać dom o numerze 4, który stanowił własność J. Petersa.
W nim zameldowana była część rodziny, co wynika z książki adresowwej z 1921 r.
Julius Peters na fragmencie innej widokówki z książki Krzysztofa Dziedzica. Pozdrowienie z Oleśnicy. Oleśnica 2010

Zgodnie z książką adresową z 1921, 1935 i planu miasta z 1939 r. Petersowie mieli jeszcze garaż przy Röhrstrasse 11 (ul. Okrężna). Można sądzić, że Julius Peters całkowicie przestawił się na naprawy samochodów. Zginął w 1930 r. w wypadku samochodowym prowadząc samochód z Drezna do Oleśnicy. Z opowiadań rodzinnych Petersów wynika, że Julius nadał prawo jazdy byłemu następcy tronu Wilhelmowi. Mogło to się zdarzyć w latach 1926-1930, bo wtedy Wilhelm pokazywany jest na zdjęciach jako kierowca. Córki Juliusa Petersa pracowały w zamku oleśnickim.

Poniżej reklamy Juliusa Petersa z książki adresowej z 1921 r., w których widać już ukierunkowanie na naprawy samochodów.


Po śmieci Juliusa - specjalność samochodową przejmuje syn Adolf

Adolf Peters jest wymieniany jako jeden z pięciu mechaników samochodowych w 1935 r. w Oleśnicy. Po wojnie zamieszkał w Hanowerze-Langenhagen i tam prowadził warsztat samochodowy i stację benzynową.

Na powyższej reklamie pojawia się Richard - ojciec Ingo Petersa. Jeszcze wtedy jako kawaler mieszkał z ojcem przy ul. Marienstrasse 4. W wieku 21 lat uzyskał dyplom mistrza instalatorstwa elektrycznego.

Dyplom mistrzowski Richarda Petersa (powiększ).
Własność skanu Ingo Peters
Miejsca, gdzie mieszkali i pracowali Petersowie
w latch 1910-1945 r. Według planu miasta
miasta z 1899 r. ze zmianami w 1911 r. (powiększ)

Richard Peters po uzyskaniu uprawnień mistrzowskich prowadził firmę instalatorską przy Marienstrasse 4, czyli w domu ojca.


Richard Peters ożenił się w 1936 r. z Erną z domu Marx. Otworzyli wtedy sklep elektryczny
przy Louisenstrasse 8 (św. Jadwigi). Dom dalej istnieje.
Fotografia ze zbiorów Ingo Petersa


Skan z książki adresowej z 1935 r.obejmujący rodzinę Petersów

Historia rodziny Petersów jest ciekawa, bo byli jednymi z pierwszych rzemieślników w branży samochodowej i elektrycznej.

Ingo Peters ma 73 lata, żonę, dwie córki i dwoje wnucząt. Interesuje się historią Oels/Oleśnicy, czyta moją stronę w googlowskim tłumaczeniu. Nawet wgłębia się w moje utarczki z burmistrzem Bronsiem i dziwi się, że do takich sytuacji może dochodzić.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI